Továbbra sem született meg a döntés az euró magyarországi bevezetésének végleges időpontjáról. Draskovics Tibor az eurócsatlakozásról szóló, tegnap megrendezett konferencián mindössze annyit közölt, hogy a bevezetésről a gazdasági kabinet után ma tárgyal első olvasatban a kormány, végső döntés pedig a jövő heti kormányülésen születik.
A Fidesz gazdasági kabinetje az Országos Sajtószolgálatnak elküldött közleményében megállapította: kritikus véleményt mondtak a kutatóintézetek az MSZP–SZDSZ-kormány gazdaságpolitikai teljesítményéről, amikor az euró bevezetésének dátumát 2009–2010-re valószínűsítik. Ez azt jelenti, hogy nem tartják a magyar gazdaság állapotát megfelelőnek arra, hogy 2008-ban csatlakozzunk az eurózónához. A kabinet hangsúlyozza, hogy Medgyessy Péter újabb meghiúsult ígéretével kell tehát szembesülnünk, hiszen a kormányfő egy évvel ezelőtt 2008-ra ígérte az euró bevezetését.
*
A sodródó, irány nélküli gazdaságpolitika amellett, hogy növekvő adóterheket, magas államháztartási hiányt és jelentős mértékű államadósságot okozott, immár az euró korábban meghatározott időpontban történő bevezetését is kockáztatja. Draskovics Tibor ennek ellenére kedden is úgy nyilatkozott az euró bevezetésének elhalasztásáról, mintha az nem a két éve tartó, elhibázott kormányzati gazdaságpolitika következménye lenne – áll a közleményben. A Fidesz számítása szerint a Medgyessy-kormány által okozott kétéves késlekedés mintegy 540 milliárd forint veszteséget jelent a magyar nemzetgazdaságnak. A Magyar Nemzeti Bank tanulmánya ugyanis rámutat, hogy évente 0,5 százalékos GDP-növekedéstől fog elesni a magyar gazdaság az eurózónához történő csatlakozás elhalasztása miatt. A beváltatlan, folyton módosuló kormányzati ígéretek a jelentős mértékű anyagi veszteségen túl mérhetetlen erkölcsi kárt és hitelvesztést okoznak Magyarországnak – hívja fel a figyelmet a közlemény.
A pénzügyminiszter szerint a következő egy hétben az érdekegyeztető tanács is megvitatja az euró bevezetésének, illetve az ehhez szükséges követendő gazdaságpolitikának a feltételeit, valamint a pártok szakértőivel is meg kívánják vitatni a témát. Mint ismert, Draskovics Tibor programjának ismertetésekor még azt ígérte, hogy a bizonytalanság elkerülése miatt legkésőbb április elsejéig ismerteti a belépés végső időpontját. Tavaly az uniós valuta magyarországi bevezetését 2008. január elsejére ígérte a kormány, ám a kedvezőtlen gazdasági mutatók miatt a dátum felülvizsgálatát kezdeményezte a pénzügyi tárca.
Az eurócsatlakozást megvitató gazdaságkutató intézetek és elemzők szerint egy újabb elhamarkodott bejelentés ártana a gazdaság helyzetének, ugyanakkor nem célszerű a csatlakozási időpont ilyen hosszú halogatása sem. Az eredetileg tervezett bevezetés helyett valamennyi gazdaságkutató a 2009-es, illetve a 2010-es bevezetési időpontot tartja reálisnak.
A Pénzügykutató Rt. előrejelzései alapján 2010 az az időpont, amikor a magyar gazdaság minimális növekedési áldozattal tud majd belépni az euróövezetbe. A gazdaságkutató intézet szerint az államháztartási deficitet, az államadósságot és az inflációt nem az euró bevezetése miatt szükséges mérsékelni, hanem azért, mert így tud a leggyorsabb ütemben fejlődni a gazdaság. Korábbi belépésre az intézet megítélése szerint csak akkor van esély, ha idén sikeres kiigazítást hajt végre a fiskális és monetáris politika, valamint ha a kormány meghatároz egy hiteles és növekedésbarát középtávú konszolidációs programot.
A Növekedéskutató Intézet felmérése azt mutatja, hogy a leggyorsabb és legésszerűbb eurócsatlakozást három és öt százalék közötti éves infláció, a folyó fizetési mérleg öt százalékot nem meghaladó hiánya, valamint négy százalék körüli államháztartási deficit és hasonló mértékű háztartási megtakarítások mellett tudja elérni a magyar gazdaság.

Nézzen képeket az érettségiző diákokról!