Irán bosszút ígér Izraelnek

Hírösszefoglaló
2004. 07. 27. 23:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Irán „letörli a világtérképről” Izraelt, ha támadást hajtana végre atomlétesítményei ellen – jelentette ki az iszlám rendszer nagy befolyású ideológiai hadseregének, az iráni Forradalmi Gárdának a szóvivője. Szajjid Maszúd Dzsazajeri parancsnok szavait az ISNA hírügynökség idézte, kiemelve a szóvivő azon véleményét, hogy „az Egyesült Államok fitogtatja erejét, és azzal fenyegetőzik, hogy beveti veszett kutyáját, Izraelt”. Ha lehetőségük lenne, nem tétováznának megtámadni az iráni nukleáris létesítményeket. „Belátják azonban, hogy Teherán válasza olyan határozott lenne, hogy Izrael eltűnne a világtérképről, és az amerikai érdekek erősen csorbulnának” – tette hozzá. A forradalmi gárdisták szóvivője szerint Irán nem akar viszályt, de szükség esetén képes megmutatni, hogy válaszcsapásaival tud „kemény és pusztító” is lenni. A Forradalmi Gárda szóvivőjének kijelentése válasz lehet azon értesülésekre, miszerint Izrael részletes terveket készített az iráni atomberendezések lerombolása céljából. Az izraeli légierő 1981-ben már elpusztította a francia segítséggel épült Oszirak iraki atomreaktort, s a zsidó ország hadserege nemrégiben egy újabb támadás főpróbáit tartotta meg.
Mindezzel párhuzamosan újra terítékre került Teherán nukleáris programja, amelyről a The Times – diplomáciai forrásokra hivatkozva – azt írta, Irán alig néhány hónap múlva képes lesz megkezdeni az urániumdúsítást atomfegyver-gyártási céllal. A Nemzetközi Atomenergia-ügynökség egy illetékese ugyanakkor azt mondta: az ellenőrök Irán minden mozdulatát figyelik, és egyelőre nincs bizonyíték arra, hogy a teheráni kormány bomba gyártására akarna elkülöníteni nukleáris alapanyagot.



Elrettentő hadgyakorlat. A héten először akarja valós körülmények között kipróbálni a Hec (Nyíl) rakétaelhárító rakétát Izrael és az Egyesült Államok – jelentette az izraeli tévé. Az elhárítórakétát az Egyesült Államok nyugati partvidékéről lövik ki, és egy Scud típusú rakétát kell elfognia, amelyet több mint ezer kilométeres távolságra indítanak útjára. A kísérletnek az elrettentés szerepét szánják Szíria, mindenekelőtt Irán vonatkozásában. A rendszer kifejlesztésének költségein fele-fele arányban osztozik Amerika és Izrael. (MTI)

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.