Már a miniszterei is elégedetlenek Medgyessy Péter miniszterelnökkel, mivel folyamatosan amortizálja a kabinetet azzal, hogy lebegteti a döntéseit, és a kormányátalakítás fenyegetésével folyamatosan bizonytalanságban tartja őket – írta tegnap a Világgazdaság. A kormányfő esetleges lemondatása már korábban felmerült a párton belül.
Medgyessy Péterrel kapcsolatban a leggyakrabban megfogalmazott és legnyomósabb kifogás, hogy az ő politikájával nem lehet megnyerni a 2006-os választásokat. Mindezt erősíti az európai parlamenti voksoláson elszenvedett vereség, amelyet az MSZP-ben elsődlegesen a kormány teljesítményének, politikájának tudják be. Nem véletlen, hogy a kormányfő kénytelen volt megígérni a párt választmányának június végi ülésén, hogy a jövő évi költségvetés elkészítésekor már a politikai szempontokat is figyelembe veszik. Ennek azonban ellentmond, hogy a minisztériumok jövőre még az ideinél is kevesebb pénzből gazdálkodhatnának.
Az októberi tisztújító kongresszus előkészítésének örve alatt a szocialistáknál megindult a szervezkedés. A Balternatív mozgalom vagy a társadalompolitikai tagozat, amelyhez európai és országgyűlési képviselők is csatlakoztak már (például Tabajdi Csaba vagy Czinege Imre) nyíltan bírálják a kormányt, illetve Medgyessyt, politikája megváltoztatását követelve. Sőt, Tabajdin kívül Hegyi Gyula MSZP-s EP-képviselő is nyíltan „bankárkormányozta” a jelenlegi kabinetet, nyilvánvalóan a miniszterelnökre utalva. Nem véletlen, hogy azt sürgetik: a kongresszusig a kormányfő már ne alakítsa át a kormányt.
Az eddig mindenbe belenyugodó frakcióban is nő a feszültség, hiszen ők adják a nevüket a kormány vitatott döntéseihez. Ezenkívül ők azok, akik tisztában vannak a parlamenti matematikával is: forrásaink szerint azonban Medgyessyt szinte lehetetlen leváltani, hiszen ha meg is győzik az SZDSZ-t, könynyű találni néhány olyan képviselőt, aki elutasítana egy, a kormányt leváltó konstruktív bizalmatlansági indítványt. Mindenesetre hiába írta Tabajdi Csaba, hogy az MSZP 2002-ben lízingbe adta a kormányfői posztot, ma sincs olyan személy a pártban, aki mögé egységesen oda tudna állni mindenki.

Ezen múlt, hogy nem Erdő Péter lett az új pápa, hanem Prevost bíboros