Óriási vihar és rengeteg eső zúdult hétfő éjjel, illetve tegnap hajnalban Miskolc, Debrecen és Szeged környékére. Dobson Tibor, az Országos Katasztrófavédelmi Főigazgatóság szóvivője arról tájékoztatta a Magyar Nemzetet, hogy Hajdú-Bihar megyében hetvenkétszer hívták a tűzoltókat, ebből Debrecenre harminckét riasztás jutott. A hajdúsági megyeszékhelyen a kidőlt fákon és a letört gallyakon kívül egy helyütt gondot okozott a megsüllyedt úttest is, ahonnan egy mentőautót kellett kivontatni, benne öt utassal. Hajdúnánáson beázás miatt keletkezett rövidzárlat, amitől a háromemeletes épület egyik lakása kigyulladt. A tüzet hamarosan eloltották, így senki sem sérült meg. A megyében Hajdúhadháza járt a legrosszabbul. A település polgármestere, Béres László lapunknak elmondta: a térség legnehezebb helyzetben lévő városában csak negyvenszázalékos a csatornázottság. Ennek orvoslására évek óta pályáznak pénzért a Belügyminisztériumnál, de forráshiány miatt mindig elutasítják a kérelmüket. Most, a csaknem kétórás felhőszakadás következményeként a város nagy része tóvá változott, egyebek közt az önkormányzat művelődési házának pincéjét is elöntötte a csapadék. A víz magasabbra csapott a járdaszintnél is, és sok helyütt szennyvízzel keveredett. Ezért az ÁNTSZ fertőtlenítést rendelt el, amit klórmészszel oldottak meg tegnap. A károk felmérése folyik, de az már biztos, hogy az önkormányzat a vis maior alapból kér segítséget, mert önerőből nem tudják fizetni a helyreállítási költségeket.
A Borsod-Abaúj-Zemplén megyében hullott csapadék és a viharos szél többmilliós kárt okozott. Háromhután a hömpölygő ár egy önkormányzati tulajdonú hidat tett használhatatlanná, a Tolcsva kilépett medréből, emiatt az utakon rengeteg törmelék gyűlt össze. Miskolcon és környékén ötven riasztást kaptak a tűzoltók – tájékoztatott a katasztrófavédelem illetékese. Itt is pincéket öntött el a víz, és egy támfal beomlása miatt csúszott meg az úttest.
Csongrád megyében rekordot döntött az éjszaka lezúdult eső – közölte az MTI. Tizenkét óra alatt 92 milliméter csapadék hullott Szegedre, megdöntve az eddigi 63 milliméteres rekordot, amelyet 2001. június 11-én jegyeztek föl.
Természeti csapások világszerte. Már csaknem négyszáz halálos áldozatot követeltek az áradások Bangladesben, ahol az ENSZ segélyszervezetei szerint humanitárius katasztrófától kell tartani. Az elhunytak többsége megfulladt vagy bélfertőzésben halt meg. Mivel nemcsak az emberek, de az állatok is a magasabb pontokra menekülnek a víz elől, a harmadik leggyakoribb halálok a kígyómarás az ázsiai országban. Mexikóban sem jobb a helyzet, az ottani árhullám már több embert is elsodort. Spanyolországban, Romániában és Portugáliában a hőség szedi áldozatait, az utóbbi országban hatalmas erdőtüzekkel küzdenek a tűzoltók. (G. B.)