Saját magát bírálja az MSZP

Bár csökkent a személyi jövedelemadó, az emberek mégis úgy érzik, hogy nehezebben élnek, és nem az következett be, amit a kormánytól vártak – hangzott el az MSZP költségvetési munkacsoportjának tegnapi sajtótájékoztatóján. A szocialisták szerint tarthatatlan, hogy jelenleg 36 féle adónem van a jogszabályokban.

2004. 07. 27. 23:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Éles kritikákat fogalmaztak meg a jelenlegi adó- és járulékfizetési rendszert illetően szocialista politikusok a párt költségvetési munkacsoportjának tegnapi sajtótájékoztatóján. Molnár László, a munkacsoport tagja a jelenlegi szabályozási rendszerről szólva hangsúlyozta: tarthatatlan, hogy jelenleg 36 adónem és 34-féle járulékfizetési kedvezmény van érvényben a jogszabályokban. A szocialista politikus közölte: bár a személyi jövedelemadó csökkent, az emberek mégis úgy érzik, hogy nehezebben élnek, és nem az következett be, amit a kormánytól vártak. Molnár mielőbbi változtatást sürgetve arra hívta fel a figyelmet, hogy a közszférában jelenleg foglalkoztatott 850 ezer fő igen nagy terhet jelent a költségvetésnek, ezért elsőként azt kell áttekintetni, hogy melyek azok a feladatok, amelyeket nem az államnak kell ellátnia. Szavai szerint „humánus” megoldást lehetne találni a feleslegessé váló feladatokat ellátókkal kapcsolatban, többek között meg lehetne vizsgálni a nyugdíjazás lehetőségét is. A még állami kézben lévő nagyvállalatok felgyorsított privatizációjával kapcsolatban a szocialista politikus kifejtette: a jelenlegi helyzetben megoldást jelenthet a veszteséges állami nagyvállalatok eladása, és bevétel nyerhető a jól működő, közkézben lévő cégek értékesítéséből is.

Tóth András, az Országgyűlés költségvetési és pénzügyi bizottságának fideszes tagja a szocialisták kijelentéseire reagálva közölte: a munkahelyek és az emberek biztonságérzetének megtartása érdekében az állami vállalatok kiárusításáról szóló döntések felülvizsgálatát kezdeményezik, hiszen a nemzeti petíciót aláíró egymillió-kétszázezer ember az állami vagyon megtartása mellett foglalt állást. A politikus úgy látja, hogy az MSZP döntései mögött nincsen olyan gazdaságpolitikai indok, amely a még megmaradt cégek eladását magyarázza, így kizárólag a kormány „azonnali pénzhez jutásának” szándékáról van szó. Hangsúlyozta: a szocialisták mostani tájékoztatója további szigorításokat vetít előre mind a közszférát, mind pedig a különböző adókedvezményeket illetően. A képviselő emlékeztetett: a kormányzat hibás adópolitikája a drasztikus jövedéki- adó-emelésnél is látható; a megnövekedett adóterhek a magas fogyasztói árakon kívül csak a költségvetési bevételek csökkenését, s a vásárlóturizmus és a csempészet elterjedését eredményezték.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.