Űrszonda indul a Merkúrhoz

Űrszondát indít az Egyesült Államok a Naphoz legközelebb eső bolygóhoz, a Merkúrhoz. Az augusztus elején egy hordozórakétán elstartoló Messenger szonda orbitális missziója 2011 tavaszán kezdődik el a Naprendszer második legkisebb bolygója körül.

MN-összeállítás
2004. 07. 27. 23:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Startra készen vár a floridai Cape Canaveral légibázison a Messenger űrszonda, amelyet legkorábban augusztus másodikán juttatnak a világűrbe, hogy több- éves utazás végén, a Merkúr körül keringve méréseket végezzen a Naprendszer legbelső bolygójáról. Az űrszondát a napokban szállították a szerelőhangárból az indítóállomásra, ahonnan az előzetes számítások alapján kivárják az optimális időpontot, és augusztus 2-a és 15-e között valamelyik nap egy Boeing Delta II-es hordozórakétán juttatják a világűrbe – olvasható a misszió honlapján. A szonda a Föld és a Vénusz gravitációs erőit felhasználva kezdetben hatalmas köröket ír le a kozmoszban, hogy lendületet vegyen a hosszú utazáshoz, a gravitációs hinta néven is emlegetett manőver részeként egyszer el is halad bolygónk mellett, 2005 augusztusában. A Vénusz mellett kétszer is elhalad majd a szonda: 2006 októberében, illetve 2007 júniusában. Ha minden a tervek szerint halad, akkor a Messenger alig hét év múlva, 7,9 milliárd kilométeres út végén ér a Naprendszer második legkisebb bolygójának közelébe, ahol – szintén a gravitációs erőket kihasználva – orbitális pályára áll.
Az űrszonda tevékenységét a saját neve írja le a legjobban: a Messenger (hírvivő) szó ezúttal a MErcury Surface, Space ENvironment, GEochemistry and Ranging kifejezések rövidítéséből áll össze, ami körülbelül annyit tesz, hogy a Merkúr felszínét, a bolygót körülvevő kozmosz geokémiáját vizsgálja. A Messengernek sok dolga lesz, mert a Merkúrt ez idáig csak egyetlen űrszonda, a Mariner–10 látogatta meg: 1973-ban és 1974-ben háromszor repült el mellette, ám felszínének csak a 45 százalékát térképezte fel.

A Merkúr a Naphoz legközelebbi, méretét tekintve pedig a nyolcadik legnagyobb bolygó, a kilenc közül Naprendszerünkben. Nála csak a Plútó kisebb. Háromszor fordul meg tengelye körül, mialatt két teljes kört ír le a Nap körül. Átlagos hőmérséklete nappal +330, éjszaka –180 Celsius-fok. A nagy sűrűségű planéta viszonylag fényes, nála csak a Jupiter, a Vénusz és időnként a Mars ragyog jobban az égbolton. Mégis elég nehéz megfigyelni, mert mindig a Nap közelében jár, amelytől kicsi pályaátmérője miatt sohasem távolodik el 28 foknál messzebbre, ezért csak akkor figyelhető meg távcső nélkül, amikor este vagy hajnalban a horizont közelében tartózkodik.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.