A Mezőhegyesi Állami Ménesbirtok Rt. és az Enyingi Agrár Részvénytársaság privatizációja nem hordoz botrányelemeket, a tranzakció nem strómanon keresztül zajlik – mondta tegnap Szaxon Attila, az IKR Rt. elnök-vezérigazgatója. A pályázati eredmények alapján a Mezőhegyesi Ménesbirtok
Rt.-t kivásárló társaságban 67 százalékot a dolgozók, a menedzsment és a környék vállalkozói szereznek meg, míg 33 százalékban az IKR a tulajdonos. Az enyingi cégben a dolgozók tulajdonát képezi majd a részvények 20,6, a menedzsment birtokába kerül 40 százaléka, míg az IKR 39,4 százalékot birtokol. Szaxon hozzátette: a tranzakciót saját erőből és hitelekből bonyolítják le. Az integrációval nem az EU-t akarják utolérni, hanem az összefogással olyan erőt akarnak létrehozni, amely gazdaságban és technológiában is sikeres lehet.
Jakab István, a Magyar Gazdakörök és Gazdaszövetkezetek Szövetségének elnöke elmondta: az állami agrárgazdaságok privatizációja nemcsak a honi mezőgazdaság, hanem az egész társadalom ügye. E cégek eladásával minden magyar szegényebb lett. Hozzátette: a magánosított cégek nemzeti értéket képviselnek, az általuk vezetett integrációkon keresztül kisgazdaságok sokaságát fogják össze. A kormány most mindkettőt veszélybe sodorta azzal, hogy kiszolgáltatta a profitérdekelt tőkének. Ebben az országban a nagybirtoknak kedvez az agrárpolitika, az állami gazdaságok erőltetett privatizációja is ezt mutatja. Ez a folyamat teljesen ellentétes az EU törekvéseivel, amely egyértelműen a családi üzemek megerősítésére irányul. Az elnök szerint a polgári kormány idején elsősorban ezért maradtak a most eladott cégek köztulajdonban.
Kun Mihály, a ménesbirtok cégvezető vezérigazgatója tegnap este a távirati irodával azt közölte, hogy a privatizációnak nem része a társaság tradicionális értékeit megtestesítő üzletága, a lótenyésztés. Az ágazat működésére egy külön cég alakul, még a magánosítás előtt.
Fidesz: stop a magánosításnak! Ismeretes, augusztus 29-re rendkívüli parlamenti ülés összehívását kezdeményezte a Fidesz a privatizáció kérdéskörének megvitatása érdekében, amit az MDF is támogatott. A nagyobb ellenzéki párt felszólította a kormányt, függessze fel a nyár folyamán meghozott döntéseinek végrehajtását. Orbán Viktor pártelnök szerint a privatizációs döntések mögött nincs gazdasági racionalitás, erkölcsileg vállalhatatlan, csupán az azonnali pénzhez jutás mohósága látható a kormány privatizációs politikájában.