Vita az agrárcégek privatizálásáról

Nem hordoz botrányelemeket a Mezőhegyesi Állami Ménesbirtok és az Enyingi Agrár Rt. privatizációja, a vétel nem strómanon keresztül zajlik – mondta tegnap a cégek részvényeit megvásárló IKR Rt. elnök-vezérigazgatója, Szaxon Attila. Jakab István, a Magyar Gazdakörök és Gazdaszövetkezetek Szövetségének elnöke elmondta: a cégek nemzeti értéket képviselnek, kisgazdaságok sokaságát fogják össze. A kormány most mindkettőt veszélybe sodorta, hogy kiszolgáltatta a profitérdekelt tőkének.

Nánási Tamás
2004. 07. 27. 23:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

A Mezőhegyesi Állami Ménesbirtok Rt. és az Enyingi Agrár Részvénytársaság privatizációja nem hordoz botrányelemeket, a tranzakció nem strómanon keresztül zajlik – mondta tegnap Szaxon Attila, az IKR Rt. elnök-vezérigazgatója. A pályázati eredmények alapján a Mezőhegyesi Ménesbirtok
Rt.-t kivásárló társaságban 67 százalékot a dolgozók, a menedzsment és a környék vállalkozói szereznek meg, míg 33 százalékban az IKR a tulajdonos. Az enyingi cégben a dolgozók tulajdonát képezi majd a részvények 20,6, a menedzsment birtokába kerül 40 százaléka, míg az IKR 39,4 százalékot birtokol. Szaxon hozzátette: a tranzakciót saját erőből és hitelekből bonyolítják le. Az integrációval nem az EU-t akarják utolérni, hanem az összefogással olyan erőt akarnak létrehozni, amely gazdaságban és technológiában is sikeres lehet.
Jakab István, a Magyar Gazdakörök és Gazdaszövetkezetek Szövetségének elnöke elmondta: az állami agrárgazdaságok privatizációja nemcsak a honi mezőgazdaság, hanem az egész társadalom ügye. E cégek eladásával minden magyar szegényebb lett. Hozzátette: a magánosított cégek nemzeti értéket képviselnek, az általuk vezetett integrációkon keresztül kisgazdaságok sokaságát fogják össze. A kormány most mindkettőt veszélybe sodorta azzal, hogy kiszolgáltatta a profitérdekelt tőkének. Ebben az országban a nagybirtoknak kedvez az agrárpolitika, az állami gazdaságok erőltetett privatizációja is ezt mutatja. Ez a folyamat teljesen ellentétes az EU törekvéseivel, amely egyértelműen a családi üzemek megerősítésére irányul. Az elnök szerint a polgári kormány idején elsősorban ezért maradtak a most eladott cégek köztulajdonban.
Kun Mihály, a ménesbirtok cégvezető vezérigazgatója tegnap este a távirati irodával azt közölte, hogy a privatizációnak nem része a társaság tradicionális értékeit megtestesítő üzletága, a lótenyésztés. Az ágazat működésére egy külön cég alakul, még a magánosítás előtt.



Fidesz: stop a magánosításnak! Ismeretes, augusztus 29-re rendkívüli parlamenti ülés összehívását kezdeményezte a Fidesz a privatizáció kérdéskörének megvitatása érdekében, amit az MDF is támogatott. A nagyobb ellenzéki párt felszólította a kormányt, függessze fel a nyár folyamán meghozott döntéseinek végrehajtását. Orbán Viktor pártelnök szerint a privatizációs döntések mögött nincs gazdasági racionalitás, erkölcsileg vállalhatatlan, csupán az azonnali pénzhez jutás mohósága látható a kormány privatizációs politikájában.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.