Ahol gondot okozna az amerikai kivonulás

Hetvenezer amerikai katona állomásozik még mindig Németországban, e haderő további sorsa szorosan összefügg az iraki fejleményekkel és az őszi elnökválasztás eredményével. A hadosztályoknak otthont adó német városok számára az amerikaiak távozása jelentős gazdasági gondokat okozna.

Stefan Lázár
2004. 08. 01. 23:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Eddig több mint tizenhatmillió amerikai fordult meg hoszszabb-rövidebb időre a második világháború befejezése, a német kapituláció óta előbb az NSZK-ban, majd az egyesített országban: a hadsereg katonái és családtagjaik. A kezdetben megszálló hatalomnak számító erőket főként a déli, délnyugati országrészben helyezték él. A NATO-nak alárendelt mai egységek hadosztályai továbbra is itt állomásoznak. A gyalogosok főparancsnoksága Würzburgban székel, a páncélosoké Wiesbadenben, míg Ramstein a légierőé.
A Berlinben székelő „transzatlanti biztonság” információs központ adatai szerint jelenleg hetvenezer amerikai katona állomásozik Németországban, családtagjaik száma közel kilencvenezerre rúg. Háromszáz katonai objektumot tartanak fenn: kaszárnyákat, radar- és távközlési állomásokat, repülőtereket, kórházakat, ám a további jelenlét ebben a formában aligha elképzelhető. Kétség sem férhet hozzá, hogy a Pentagon figyelme egyre inkább az iszlám befolyásolta régióra összpontosul a Földközi-tengertől egészen Közép-Ázsiáig. Számukra Európa már nem tekinthető a katonai kihívás területének, inkább a stratégiai hátország szerepét játssza. Washington ezért az itt állomásozó egységek csökkentését tervezi, ám ezzel nem kis gondokat okoz a német települések vezetőinek és polgárainak.
Wiesbadent állítólag az Air Force bombázógépei már a világháború során megkímélték, mert a hadvezetés ezt a várost szemelte ki főhadiszállásnak, és az itt állomásozó tábornoki és törzstiszti kar mind a mai napig nagyra értékeli a tartományi főváros szépségét és kényelmét. A távozás gondolata elsősorban Würzburgot és a gyalogos hadosztálynak otthont adó többi öt települést foglalkoztatja. Az amerikaiak távozása nem csak a német polgári alkalmazottak munkahelyét veszélyeztetné. Komoly veszteségeket okozna az építő- és vendéglátóiparnak, a kisiparosoknak, a taxisoknak. A kereskedelem forgalma évi tízmillió euróval csökkenne a százharmincezer lakosú városban.
Münchenben a bajor kormány kétezerkétszáz munkahely megszüntetésétől tart tartományi szinten. Schweinfurtban egyszeriben kétezerötszáz lakás maradna bérlő nélkül, az eddigi bérrendszer megroppanna. Az érintett német területek titokban csak abban bíznak, hogy tekintettel a jelentős logisztikai problémákra meg a struktúra-átalakítás költségeire, Washington nem szánja el magát gyors intézkedésekre, és ezzel marad minden – legalább is egyelőre – a régiben.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.