Óránként három-négy centimétert apadt tegnap a Hernád a középső szakaszánál. Hidasnémetinél, az országhatárnál rögzített adatok folyamatos vízszintcsökkenést jeleztek. A folyó vízállása ma tetőzik Gesztelynél, ahol várhatóan eléri a vízmagasság a négy méter negyven centimétert – tájékoztatták lapunkat az Észak-magyarországi Környezetvédelmi és Vízügyi Igazgatóság ügyeletén. Ez az előrejelzés azonban csak akkor érvényes, ha nem lesz eső, és a szlovákok sem engednek át több vizet tározóikból Magyarországra a megállapodásokban foglaltaknál. Ha e két nem várt fejlemény bekövetkezik, magasabb lehet a vízszint a prognosztizáltnál. A vízügyi szakemberek a Hernád mellékágának, a Tárca pataknak megnövekedett vízmennyiségét jelölik meg az áradás közvetlen okaként. Ráadásul északi szomszédaink jóval több vizet áramoltattak hazánk területére, mint amennyit a szerződések lehetővé tesznek.
A folyó alsó szakaszánál fekvő települések közül vagy tucatnyit nem véd körtöltés, ezért ezekben a falvakban a mélyebben lévő részeket árveszély fenyegeti. Tegnap délutánig négy községből huszonnyolc embert kellett kiköltöztetni, és rokonoknál vagy önkormányzati helyiségekben elhelyezni. Bőcsön várhatóan még húszan hagyják el otthonukat ideiglenesen. A térségben senki nem sérült meg. Épületek rongálódtak meg Hernádkércsen, Felsődobszán és Nagykinizsen. Öt útszakasz járhatatlanná vált a környéken. Kétszázan dolgoztak szombaton a védvonalakon, számuk tegnap megháromszorozódott, mert az ország más régióiból is az északiba irányították a vízügyeseket. A Hernád mentén több mint hatszázan vesznek részt a védekezési munkában – nyilatkozta az MTI-nek Dobson Tibor, az Országos Katasztrófavédelmi Főigazgatóság szóvivője.
Ahol nem elég magas a gát, ott a töltéskoronára nyúlgátakat építenek. A határőrség tízezer homokzsákot tart készenlétben erre a célra.
Összesítik a viharkárigényeket. Augusztus 15-re összesítik a települési jegyzők a beérkezett viharkárigényeket – közölte szombaton Gy. Németh Erzsébet, az MSZP-frakció önkormányzati munkacsoportjának tagja. A kormány korábbi döntése alapján 400 millió forintot különített el a rendkívüli időjárás következtében károsodott lakóingatlanok tulajdonosainak támogatására. Borsod-Abaúj-Zemplén megyében, ahol a legnagyobb viharkárokat mérték, az önkormányzati tulajdonban esett károk helyreállítására 123,4 millió forintot fordítanak a megyei vis maior keretből. A többi megyében is folyik az önkormányzati károk helyreállítása, így Békés, Fe-jér, Győr-Moson-Sopron, Heves, Nógrád, Pest, Somogy és Tolna megye keretéből összesen mintegy 170 millió forint áll rendelkezésre erre. Gy. Német Erzsébet abban bízik, hogy ha szükség lesz rá, megyei, illetve kormányzati segítségre is lehet számítani a Hernád melletti, árvízkárt szenvedett települések esetében is. (MTI)