Nem is tudtam, hogy lesz ilyen tanácskozás – jelentette ki Horn Gyula volt kormányfő a Nap-kelte tegnapi műsorában, utalva a miniszterelnök és az MSZP vezetésének egyeztetésére. Hozzátette, hogy eddig nem volt rossz viszonya Medgyessy Péter kormányfővel. – Nem vagyok tisztségviselője a szocialista pártnak, aki kíváncsi a véleményemre, annak elmondom – fogalmazott a politikus, megjegyezve: eddig mindig a miniszterelnök kereste meg.
Annak kapcsán, hogy Gyurcsány Ferenc felajánlotta a lemondását, közölte: nem tudja, hogy vannak-e komoly feszültségek a sportminiszter és a kormányfő között, ám az ügyben minél előbb dönteni kell. – Jó pár lemondás volt az én kormányomban is, és ilyenkor egy órán belül döntöttem, hogy elfogadom a lemondást, vagy nem – emlékeztetett. A felelősséget feszegető újságírói kérdésre válaszolva elmondta: gyakorlatilag a miniszterelnök felel a kormány – vagyis a miniszterek – munkájáért. Leszögezte: nagyon fontos, hogy szakítsanak azzal a gyakorlattal, miszerint a parlamenti frakciót már csak a kormányfő döntéseiről tájékoztatják. Kiemelte, hogy nem tájékoztatásra, hanem konzultációra van szükség.
A Magyar Szocialista Pártról szólva közölte: „Helyzet van.” – Nem az első eset, hogy nagyon nehéz helyzetben vagyunk. Ennek az az alapvető oka, hogy az emberek jelentős részének elveszítettük a bizalmát – fejtette ki. Megítélése szerint azonban az MSZP változatlanul az ország legnagyobb politikai ereje, ám ha nem tud megfelelően politizálni, akkor az a veszély fenyegeti, hogy elveszíti ezt a pozícióját. Elmondta azt is, nagyon bízik abban, hogy nem a túlzott ambícióban szenvedők közül kerül majd ki az MSZP elnöke.
Erózió. A kormányzat személyi erodálódása tavasz óta tart: májusban leváltották Braun Róbertet, a miniszterelnök nyilvános szerepléséért felelős helyettes államtitkárt, MSZP-s színekben az Európai Parlamentbe távozott a balról is bírált esélyegyenlőségi miniszter, Lévai Katalin. Nyáron megfosztották Szanyi Tibort, az agrártárca államtitkárát vidékpolitikai kormánymegbízotti posztjától. Lemondott Kis Zoltán környezetvédelmi politikai államtitkár, mivel hiába küzdött a környezetkímélő gazdálkodás támogatásáért. Terták Elemérnek valószínűleg mint László Csaba kinevezettjének kellett távoznia a Pénzügyminisztérium közigazgatási államtitkári székéből. A kabinetben történt személyi változásokon kívül vezetőváltást hagyott jóvá a miniszterelnök két polgári titkosszolgálat – az Információs Hivatal és a Nemzetbiztonsági Hivatal – élén. A nyár közepén távozott posztjáról Salgó László országos rendőrfőkapitány is, aki külügyi karrierje érdekében kérte és kapta meg felmentését a belügyi tárca vezetésétől.