Káosz a büdzsében?

Az Európai Unió nettó befizetői a jelenleginél kisebb mértékben kívánnak hozzájárulni a közös kassza kiadásaihoz. Amennyiben nem teljesülnek követeléseik, készek megakadályozni a brüsz-szeli költségvetés elfogadását.

Munkatársunktól
2004. 08. 01. 23:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Ha nem teljesülnek a közösségi büdzsé jelentős lefaragására vonatkozó követeléseik, az Európai Unió (EU) nettó befizető tagállamai készek lennének megakadályozni az unió következő költségvetésének elfogadását – írta meg a Financial Times. A gazdasági napilapban közölt jelentés szerint a hat tagállam – Ausztria, Franciaország, Hollandia, Nagy-Britannia, Németország és Svédország – nagyköveti szintű egyeztetést tartott erről az eshetőségről, amelynek megvalósulása pénzügyi káoszt idézhet elő az EU-ban. Ha a többi tagállam nem egyezik bele a költségvetés csökkentésébe, akkor a hatok közül Hollandia, Nagy-Britannia és Németország jelezte, hogy kész útját állni a 2007–2013 közötti időszakra szóló pénzügyi terv elfogadásának. Ha nem jönne létre időben megállapodás a tervről, megbénulna az EU regionális felzárkóztatási politikája, amelynek keretében a kevésbé fejlett térségek több milliárd eurós támogatásokat kapnak a közösségi költségvetésből – jelentette az MTI.
„Korábban általában az történt, hogy ha valamilyen probléma adódott, a németek kitöltöttek egy csekket, és ezzel rendeződtek a dolgok. Most azonban nem hajlandók, és nem is képesek megtenni ezt” – közölte egy, az egyeztetésen részt vevő diplomata. Mint ismeretes, az Európai Bizottság július 14-én terjesztette elő a 2007–2013 közötti időszakra szóló pénzügyi tervvel kapcsolatos jogszabály-alkotási javaslatait. E szerint ebben az időszakban a közösségi költségvetés a tagállamok összesített nemzeti összjövedelmének (GNI) évi átlag 1,14 százalékát tenné ki, az úgynevezett saját források felső határa pedig az uniós GNI 1,24 százaléka lenne. A hat nettó befizető tagállam azonban már tavaly világossá tette, hogy az 1,0 százalékosnál nagyobb arányt nem tartja elfogadhatónak.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.