Kelet-Európában lassan őrölnek Isten malmai

Egy éve alakult meg az Amerikai Magyarok Kongresszusi Kapcsolatainak Központja, amely tevékenységével e rövid idő alatt is kézzelfogható eredményeket tudott elérni néhány, a határon túli magyarokat érintő fontos kérdésben. Nagy Sándor András (képünkön) elnök úgy véli, a lobbi lényege, hogy érdekeltté kell tenni az ügyben azt a személyt, akinek a segítségére számítani lehet.

Pataky István
2004. 08. 03. 16:13
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Évtizedek óta működnek magyar szervezetek az Egyesült Államokban. Miben különbözik az Amerikai Magyarok Kongresszusi Kapcsolatainak Központja (CHACR) a többitől?
– Jogilag mi vagyunk az amerikai magyarság első hivatalos szervezete, amely kifejezetten a kongresszus irányába fejt ki tevékenységet. A többivel ellentétben, nem jótékonysági alapítványként vagy társadalmi szervezetként működünk, hanem jogi tevékenységet végzünk. Célunk, hogy a kongresszusi törvényhozók irányába a magyarság egyetemes érdekeit képviseljük. Nyitottunk egy lobbiirodát, amelynek munkatársai mindennapos kapcsolatban vannak a kongresszusi képviselőkkel. Kialakítottunk egy országos hálózatot, Los Angelestől New Yorkig vannak embereink, akik az adott kongresszusi körzetben helyi szinten irányítják a magyarok munkáját.
– Milyen anyagi háttere van a szervezetnek?
– Szervezetünk anyagi függetlenségét az amerikai magyarok támogatása biztosítja. Egyéni tagsági díjakból tartjuk fenn magunkat.
– Mennyire intenzív a kapcsolattartás a kongresszusi tagokkal, sikerült valamilyen intézményes formát kialakítani?
– Egy éve megalakítottuk a kongresszusi magyar frakciót. A magyaroknak ugyanis nem volt frakciójuk a kongresszusban, holott más nemzeti közösségek, így például a lengyelek, svédek, dánok, norvégok, románok már jó ideje megalakították a maguk lobbifrakcióját. A kongresszusi magyar frakció egy évvel ezelőtt hat taggal alakult, jelenleg huszonnégy képviselő tartozik ide. Ezek a törvényhozók általában vagy kötődnek valami miatt Magyarországhoz, vagy pedig magas a magyar szavazók száma körzetükben. Úgy érünk el eredményeket, hogy a kongresszusi képviselőt érdekeltté tesszük a magyar ügyek felkarolásában. A lobbizás ugyanis nem csak annyit jelent, hogy a mi igazunkat megpróbáljuk elismertetni. E tevékenység sokkal eredményesebb, ha érdekeltté tudjuk tenni az adott képviselőt, ha tudatosul benne, hogy neki is előnye származik az ügyből. Ők tulajdonképpen szavazóik kérésének eleget téve foglalkoznak egy-egy magyar üggyel.
– Az ön által vezetett szervezetet akkor ismerte meg a magyar közvélemény, amikor a szlovák–ukrán határ által évtizedek óta kettészakított magyarlakta falu, Szelmenc ügyében tettek komoly lépéseket.
– Szelmenc szimbolikus hely a Kárpát-medencében. Jelképezi a magyarság sorsát, a határok okozta sérelmeket. Sikeresen győztük meg a kongresszus képviselőit, hogy küldjenek egy levelet a szlovák miniszterelnöknek és az ukrán államfőnek egy határátkelő megnyitása ügyében. Később meghallgatást szerveztünk a kongresszusban, ahol Kisszelmenc és Nagyszelmenc polgármestere is felszólalt. Nem sokkal a meghallgatás után Kijev és Pozsony úgy döntött, megnyitja a határátkelőt.
– Ez egy fontos döntés, csakhogy térségünkben volt már rá példa, hogy bizonyos döntésekről a későbbiekben megfeledkeztek. Meg fog nyílni a határátkelő?
– Optimista vagyok, bár tudom, hogy Kelet-Európában lassan őrölnek Isten malmai. A döntés megszületett, a dolgunk most már csak az, hogy figyelemmel kísérjük az eseményeket. Ha nem a döntésnek megfelelően alakulnak az események, további lépéseket fogunk kezdeményezni.
– A vajdasági magyarverések ügye is a washingtoni képviselők asztalára került.
– Az amerikai magyarok körében nagy felháborodást keltett a délvidéki erőszakhullám, ezért tartottuk fontosnak, hogy kongresszusi akcióba kezdjünk. Másrészt felkérés érkezett Kasza Józseftől, a Vajdasági Magyar Szövetség elnökétől, hogy a kongresszusban képviseljük az ügyet. Szervezőmunkába kezdtünk, és az amerikai magyar szavazókon keresztül tizenhárom képviselőt sikerült megnyernünk. Ők levelet intéztek Vojiszlav Kostunica szerb miniszterelnökhöz, kifejezve aggodalmukat a vajdasági erőszak miatt. Ezzel párhuzamosan a kongresszus egy meghallgatást tartott, melynek során Szerbia-Montenegró washingtoni nagykövetének számot kellett adnia a kialakult helyzetről.
– Néhány nappal ezelőtt a beregszászi főiskola helyzetéről tájékozódott. Ez lesz a következő „magyar ügy” Washingtonban?
– Ha az ember egy elefántot meg akar enni, azt kis harapásokkal tegye – ez a filozófiám. Úgy segítünk a határon túli magyarokon, hogy különböző ügyeket vállalunk fel, tehát kis lépésekkel haladunk előre. Ilyen ügynek tartom a beregszászi magyar főiskola helyzetét is. Vissza kell állítani a felújított épület tulajdonjogát, ezért fogunk lobbizni a kongresszusban.
– Milyen segítséget várnak az anyaországból?
– A kongresszusi magyar lobbi független a pártoktól, kormányoktól. Magyarországon demokrácia van, négyévenként új kormány, új nagykövet jön. A magyarság érdekeit azonban következetesen kell képviselni. Jó kapcsolatra törekszünk a kormánnyal és az ellenzékkel egyaránt, hiszen az általunk felkarolt ügyek a mindennapos pártpolitikai érdekek fölött állnak, legalábbis azok fölött kellene álljanak.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.