El kell hogy fogadjuk a másságot, és ezzel egy időben küzdenünk kell a társadalmi egyenlőtlenségek, kirekesztések ellen – mondta körülbelül százfős hallgatósága előtt Göncz Kinga esélyegyenlőségért felelős tárca nélküli miniszter. Kolompár Orbán, az Országos Cigány Önkormányzat elnöke szerint a szélsőséges, rasszista megnyilvánulások miatt „hatvan év elteltével sem hajthatjuk nyugodtan álomra a fejünket”.
– Feladat, felelősség és kötelesség az emlékezés arra, hogy egyszer már működött egy olyan rendszer, amely faji alapon bélyegzett és gyilkolt meg embereket – hangoztatta Gusztos Péter (SZDSZ). Mandur László (MSZP) az Országgyűlés alelnökének szavai szerint olyan világot kell építeni, amelyben nem a származás a kérdés, hanem az, „ki a jó ember, ki a rossz ember”. – Európa és benne Magyarország elfordult keresztény gyökereitől, és elfordult attól az elvtől, amely azt mondja, hogy az élet, az emberi élet mindenekfölött, elfordult attól az elvtől, amely a másik ember szeretetére, a másik ember megbecsülésére indít – jelentette ki Pálinkás József akadémikus (Fidesz). – Nem engedhetjük meg soha többé, hogy megismétlődhessenek olyan pillanatok, olyan időszakok, amelyek hatvan évvel ezelőtt a mindennapok részét képezték – fogalmazott Viniczai Tibor (MDF).
Az esemény után a résztvevők a Szent István-bazilikához vonultak, ahol Keresztes Szilárd görög katolikus püspök mondott gyászmisét a roma holokauszt áldozatainak emlékére.
Tegnap a fővárosban elhelyezték a romaholokauszt-emlékmű alapkövét; a hét végén az országban számos helyen avattak emlékoszlopot, s tartottak helyi megemlékezést.

Vitray Tamás találkozott a Magyarországon kószáló medvével