Vihar után bizonytalanság

Viharos lakossági fórumot rendeztek Mád kultúrházában hétfőn este, a május 4-i égiháború szenvedő alanyai ugyanis elégedetlenek a község vezetőinek cselekedeteivel. Többen úgy vélik, a polgármester s a jegyző hasra esett a nagypolitika előtt, hagyják magukat sodródni az eseményekkel. Tettek helyett rengeteg a magyarázat, miközben úgy hírlik, a megérkezettnek hitt harmincmillió forint sincs a számlán.

Tolcsvai L. László
2005. 05. 24. 23:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Engesztelő falugyűlésnek tűnt a hétfő délutáni rendezvény Mádon, hiszen Galambosi Imre polgármester elsősorban a lakosság élénk érdeklődésére számot tartó helyreállítási költségek felhasználásának feltételeiről beszélt. Mint mondta, a segélyszállítmányok elosztása körül sem lesz probléma, majd visszautasította azt a feltételezést, miszerint hanyagul kezelnék az adományokat. A harmincmilliós állami támogatás, valamint az újabb 26 millió csak kormányzati jóváhagyással költhető el, a kabinet által meghatározott módon, s úgy tudja, a Magyar Közlönyben már ismertették a feltételeket. Kormányzati döntésre várnak tehát, a felhasználásig pedig a számlavezető pénzintézet tárolja az összeget, ami a polgármester szerint már a tragédia után két nappal megérkezett. A helyreállítás legkésőbb június közepén megkezdődhet. Galambosi újra megerősítette, a lakossági ingatlanokban keletkezett károk kilencven százalékát kifizeti az állam. A biztosítótársaságok szintén dolgoznak, így a polgármester nem véletlenül optimista Mád jövőjét illetően.
Gáti Sándor alpolgármester tájékoztatása szerint 91 ház sérült meg kisebb-nagyobb mértékben, 90-et – rosszabb esetben 89-et – helyre lehet állítani. Az ingatlanban keletkezett károk 225 mádi lakost érintenek, s az önkormányzat minden ember biztonságát szavatolta a vihar után. Mindössze 38 lakás volt biztosítva, s Gáti Sándor úgy tudja, a biztosítótársaságok minden érintettel felvették a kapcsolatot, sőt már kifizetés is történt. A hallgatóság körében meglepetést okozott Kakukk Lajosné, a Belügyminisztérium gazdasági főosztálya osztályvezetőjének néhány információja, különösen az, amikor azt mondta, hogy a Magyar Fejlesztési Bank (MFB) százmilliós kölcsöne napokon belül a lakosság rendelkezésére áll, s a hitel – Lamperth Mónika ígéretéhez híven – kedvező kamatozású. Felhívta a figyelmet: a kamatmentesség az önkormányzat és a kormány megállapodása után szavatolható, mert az MFB a lakossági igényeket kizárólag az önkormányzaton keresztül elégíti ki, a bank magánszeméllyel ugyanis nem köthet szerződést. A kölcsönt igénylő ingatlantulajdonosok esetében a tízéves futamidő alatt az állam érvényesíti a jelzálogjogot, valamint elidegenítési tilalmat rendel el.
Véleményből sem a lakossági fórumon, sem a kinti beszélgetések idején nem volt hiány. Demeter János újra a kamatmentes kölcsön felvétele körüli aggályainak adott hangot, ugyanis meggyőződése, hogy alkalmi munkából sem ő, sem szőlőművelésből élő sorstársai nem képesek visszafizetni a pénzt még akkor sem, ha kedvezőek a feltételek. Az újdonság erejével hatott számára is a jelzálogjog és az elidegenítési tilalom bejegyzése – e tény elvette felújítási kedvét.
Vavrek József és családja a mai napig is albérletben lakik, s elégedetlenek a szervek hozzáállásával. Kaptak ugyan kétmillió forintot a biztosítótól, ám úgy vélik, a lakás felújítása 12–15 millióba kerülne. Nem mernek visszaköltözni, mert bármikor rájuk dőlhet a fal. A családfő új statikai vizsgálatot kér, s szeretné, ha valaki végre kimondaná: a ház lakhatatlan.
Néhány belterületi út kifejezetten balesetveszélyes. Vaszilné például az Ady Endre utca gondjaira hívta fel a figyelmet. A szennyvízberuházás befejezését követően szinte azonnal jött az ár, s kimosta az út alapját, bármikor beszakadhat egy nagyobb jármű alatt. Kovács Mihály Tamás képviselő a választók érdekeit tartja szem előtt, s úgy gondolja, valakinek végre ki kellene mondania az igazságot. Más helyett sok helybéli jelenlétében megtette, s határozottan állította, múlt héten pénteken még nem volt az önkormányzat számláján a harmincmillió forint. Mint mondta, képviselőként sincsenek információi a belső megbeszélésekről, ugyanis önkormányzaton belül két-három emberen kívül senki nem tud semmit.
Ódor Ferenc, a Fidesz Borsod-Abaúj-Zemplén megyei elnöke nem érti, hogy a kormány miért nem tisztázza a mádi pénzügyeket a nyilvánosság előtt, s hozzátette: a titkolózás sem igazán célravezető eszköz. A kárt szenvedett lakosságnak joga van tudni az igazságot, miközben véleményének adott hangot, miszerint nemcsak Mádon ügy a helyreállítás, hanem további öt települést érint. Szegiben, Szegilongon, Bodrogkisfaludon, Bodrogkeresztúron és Tállyán szintén hatalmas a pusztulás. A községek problémájának rendezését illetően határozottabb kiállást vár a kormánytól a legnagyobb ellenzéki párt megyei elnöke, hiszen sok kérdés merült fel az utóbbi napokban, amelyek választ igényelnének.

A kormányszóvivő szerint nincs kritérium. Megkérdeztük a mádi pénzügyekről László Boglár kormányszóvivőt is, aki határozottan állította, a harmincmillió forintot átutalta a kabinet. Felhasználásnak módjáról – Galambosi Imre szavaival ellentétben – a helyi önkormányzat dönt, s nem érti a polgármester kijelentésének okát. László Boglárnak nincs tudomása pénzfelhasználási kritériumokról, hiszen azért utalta el a kormány a pénzt, mert helyben ismerik legjobban a kiadások prioritásait. A kamatmentes hitelről szólva elmondta, Kakukk Lajosné helyesen fogalmazott, a Magyar Fejlesztési Bank ugyanis valóban nem köthet szerződést magánszemélyekkel, csakis az önkormányzattal. A kamatmentesség pedig az önkormányzat és kormány közötti szerződés eredménye lehet, az MFB nem hitelez haszon nélkül.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.