Azóta, hogy George Herbert Walker március 3-án egy sajtóbeszélgetésen kijelentette, hogy az „idén Magyarországra látogathat az amerikai elnök”, nem sok előrelépés történt az ügyben. Pedig a nagykövet reményét fejezte ki, hogy az elnökkel fennálló rokoni kapcsolata révén még egy Budapesten megrendezendő Walker–Bush családi találkozót is tető alá hozhat a hivatalos programtól függetlenül. Már akkor az időzítés okozott fejtörést a washingtoni diplomáciának: attól tartottak, hogy ha júliusig nem sikerül sort keríteni a vizitre, félő, hogy a 2006-os választásokba történő közvetett beavatkozás gyanúja vetül rájuk.
*
Májusban – azt követően, hogy Somogyi Ferenc külügyminiszter Washingtonban járt – amerikai diplomaták egyenesen úgy fogalmaztak, hogy „Bush esetleges idei magyarországi látogatásának esélyeivel kapcsolatban az optimizmus és a pesszimizmus között ingadozunk”.
Legújabban – miközben a legnagyobb ellenzéki párttal folytatott amerikai párbeszéd intenzitása jelentősen megnőtt – amerikai diplomáciai körökben leginkább reményvesztettség tapasztalható az ügyben. Annak ellenére nincs nyoma optimizmusnak, hogy a washingtoni külügyminisztérium gyakorlatának megfelelően a Budapestre helyezett diplomaták közül ideiglenes jelleggel többen is részt vesznek George W. Bush más európai látogatásainak előkészítésében és lebonyolításában. Megfigyelők szerint az elnöki vizit tervét és időpontját övező határozatlanság annak a jele lehet, hogy Washington elégedetlen Magyarország teljesítményével a nemzetközi színtéren, mind a NATO-vállalások teljesítése, mind az iraki részvétel tekintetében. Egyelőre a két ország viszonyát leginkább terhelő amerikai vízumkényszer esetleges eltörlését szóba hozó útiterv is csak kommunikációs fogásként értékelhető, mert feltételként ugyanúgy megköveteli a statisztikai előírások teljesítését, mint eddig.

Így védekezzen hatékonyan a molylepke ellen