Kiút a magyar agrárválságból

Az energiát adó növények termesztése jelentheti az egyik kiutat a szinte folyamatos válságban lévő magyar mezőgazdaság számára. Az agráriumban szemlélet- és struktúraváltásra van szükség. Speciális termékeket kell keresni, ezek biztosíthatják a nagyobb jövedelmet. Mindemellett az is fontos feladat, hogy minél szélesebb körben terjedjen el a nap- és a szélenergia hasznosítása – hangzott el a minap a Lakiteleki Népfőiskola tanácskozásán.

Bálint József
2005. 07. 31. 23:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Szabó György borsodnádasdi vállalkozó – eddigi tapasztalatait ismertetve – arra hívta fel a figyelmet, hogyan lehet hasznosítani a szélenergiát a mezőgazdaságban. A vállalkozó jelenleg három típusú vízszivattyút gyárt. A legkisebb teljesítményű kertek és kisebb gazdaságok vízellátására alkalmas, a legnagyobb pedig a halastavak vízpótlására, valamint nagyobb gazdaságoknál öntözésre használható fel. A szélenergiával működő kisebb szivattyúk tökéletesen alkalmazhatók a vadgazdálkodásban is.
A megújuló energiaforrások hasznosításának osztrák tapasztalatairól a Burgerlandból érkezett Rechnitzer Mihály biogazda számolt be. A szomszédos országban egyre több termelő már biodízellel üzemelteti mezőgazdasági gépeit, ami – támogatással együtt – olcsóbbnak bizonyul, mint a gázolaj. Az alternatív energiaforrások elterjedését egyébiránt az osztrák kormány jelentős anyagi támogatással segíti. Illés Zoltán, az Országgyűlés környezetvédelmi bizottságának fideszes tagja előadásában sajnálatosnak tartotta, hogy miközben felismerjük a környezetvédelemmel kapcsolatos problémákat és a megoldásokat is, az érdekek nem abba az irányba hatnak, hogy gyökeres változás álljon be ezen a területen. Illés Zoltán szerint Magyarországon jelenleg alig van lehetőség a megújuló energiaforrások hasznosítására. A hatályban lévő törvények elsősorban azt szolgálják, hogy az alternatív energiatermelésnek ne legyen túl nagy terepe és szerepe. Egy mostanában elfogadott új jogszabály szerint legkésőbb 2010-től kötelező lesz átvenni a termelőktől a környezetbarát módon előállított villamos energiát. Felmerül azonban a kérdés: vajon mennyi idő alatt térülhet meg az a pénz, amit erre a célra fordít a beruházó? Nyugaton törvényben garantálja az állam, hogy egy idő alatt biztosan megtérül a befektetett összeg. Nálunk ezt nem vállalja fel a kormányzat. A másik gond az, hogy míg a nyugati országokban az alternatív energiaforrástól a fővezetékig a hálózat kiépítésének költségeit központi keretekből fedezik, addig Magyarországon ezt a pénzt a beruházónak kell kifizetnie. Illés Zoltán szerint az is aggasztó, hogy miközben az Európai Unió úgy döntött, hogy 2010-ig az elektromos energia 12 százalékát alternatív forrásokból kell biztosítani, a jelenlegi kormányzat mindössze 6 százalékot említ.
Ángyán József, a Gödöllői Szent István Egyetem professzora – a kérdés jelentőségét szemléltetve – a tanácskozáson úgy ítélte meg, hogy ha valamennyi mezőgazdasági termékünket energetikai célra használnánk fel, több energia termelődne, mint a hazai szükséglet. Különféle felmérések szerint hazánkban a megújuló energiaforrások felhasználása valamivel több mint három százalékot tesz ki, ezenbelül a biomassza 85 százalék. Az EU-ban a szükséglet mintegy hét százalékát fedezik megújuló energiaforrások. Szakértők szerint a megújuló energiaforrásokkal kapcsolatos fejlesztésekre öt éven belül százmilliárd forintot kellene költenünk.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.