Lesz-e pénz Szelmencre?

Optimista jóslatok szerint már ősszel megnyílhat a határátkelő Kisszelmenc és Nagyszelmenc között. A szlovák–ukrán határ által kettészelt magyarlakta falu évtizedes vágyának ma már csak anyagi gátjai lehetnek.

2005. 07. 14. 23:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Pozsonyban és Kijevben egyaránt kormányzati határozat van érvényben a szelmenci határátkelő megnyitásáról. Borisz Taraszjuk ukrán külügyminiszter lapunknak kijelentette, Ukrajna nem gördít akadályt a határátkelő megnyitása elé, s reméli, hogy még az őszszel megnyílik az átkelő. Jurij Lucenko, a kijevi belügyi tárca vezetője szerint Ukrajna nyitottságát mutatja, hogy egyoldalúan vízummentességet ajánlott az uniós tagállamok számára. A szelmenci ügyről szólva a belügyminiszter elmondta, a nemzetközi előírásoknak megfelelő határátkelő kiépítése pénzkérdés is.
Brenzovics László, a Kárpátaljai Magyar Kulturális Szövetség (KMKSZ) alelnöke a Magyar Nemzetnek nyilatkozva megerősítette: politikailag a kérdés rendeződött. „Ezúttal mondunk köszönetet a drámai állapotot könyvben bemutató Zelei Miklósnak, a magyar sajtónak azért, ahogyan ezt az ügyet kezelték. Azt ugyanakkor nem szabad elfelejteni, hogy a kettészelt falu közötti határátkelőnél is vízumot igényelnek majd az átlépéshez az ukrán állampolgároktól. Szelmenc szimbólum. Ezt a falat korábban a Szovjetunió emelte, hogy elzárja magát a Nyugattól, most pedig – paradox módon – a Nyugat kívánja fenntartani. Az itt élő embereknek viszont a fal az fal marad. Márpedig ezek a falak éppen azokat az értékeket szüntetnék meg, amelyekre az Európai Unió épül: az emberek, eszmék, a tőke szabad áramlása, a kapcsolattartás biztosítása” –nyomatékosította a KMKSZ politikusa.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.