Versenyképességet ront a magas áfa

Az idegenforgalom és a szállodaipar versenyképességét leginkább a szolgáltatás áfamértékének csökkentésével lehetne javítani, ám úgy tűnik, erre nem számíthatnak a piaci szereplők.

Hunyor Erna
2005. 07. 11. 23:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Már az egyeztetések kezdetén úgy foglalt állást a turizmus-vendéglátás ágazati párbeszédbizottság, hogy a foglalkoztatás és a keresetek kifehérítése csak akkor lehet eredményes, ha a turizmus-vendéglátás versenyképességét, dinamizmusát más törvénymódosítások is segítik. Közülük az egyik a szálláshely-szolgáltatás jelenlegi 15 százalékos áfájának 5 százalékra történő csökkentése – nyilatkozta lapunknak Niklai Ákos, a Magyar Szállodaszövetség elnöke. Mint mondta, a lépéssel a magyarországi szálláshelyek nemzetközi versenyképessége javulna, és segítené a hazai lakosság rekreációját az üdülési csekkek belső értékének növelésével. A versenyképesség javulása munkahelyeket is teremthet.
Bár a kormányzati nyilatkozatok alapján úgy tűnik, hogy az eddigi konzultációk ellenére sem csökkentik a szállodai szolgáltatások áfatartalmát, Niklai Ákos még lát némi reményt arra, hogy ebben a kérdésben számukra pozitív döntés szülessen. Ugyanakkor a Pénzügyminisztérium érdemben egyelőre nem nyilatkozik a kérdésről. Niklai szerint a hazai vendéglátás egyik jelentős gondja a tartósan gyenge kereslet, amit a szakmai szervezetek által javasolt csökkentéssel lehetne fellendíteni. Mint mondta, más uniós országok 7–10 százalékos árelőnyt élveznek Magyarországhoz képest, Franciaországban például 5,5 százalékos áfát kell fizetni a szállodai szolgáltatás után. Niklai szerint mivel a szállásadók beépítették volna az áraikba az adócsökkentést, a jelenlegi, öt- és harmincezer forint közötti átlagos szobaárak 500–3000 forinttal csökkennének, az olcsóbb szálláshelyek pedig több turistát csábítanának hazánkba. A szállodai szolgáltatások áfatartalmát 2004 elején emelték fel 12-ről 15 százalékra, így az összes uniós tagállam közül a magyar szállodaipar fizeti a legmagasabb adót. Tovább rontja a helyzetet, hogy miután az európai piac összesen kétszázalékos drágulást fogadott el, az áfaemelést a hazai szállodák nem tudták a vendégekre terhelni, így jelentősen csökkent a nyereségük. A szállodaszövetség elnöke egyetért a Magyar Vendéglátók Ipartestületének azon becslésével, miszerint a vendéglátósok 85–90 százaléka várhatóan nem vezeti be a szervizdíjat.




Több a vendég. A kereskedelmi szálláshelyeken január és május között hét százalékkal több vendégéjszakát és 13 százalékkal több vendéget regisztráltak, mint tavaly ilyenkor – hozta nyilvánosságra tegnap KSH. Az első öt hónapban a kereskedelmi szálláshelyekre 1,1 millió külföldi vendég érkezett, akik 3,3 millió vendégéjszakát töltöttek el. Az utasforgalomhoz kapcsolódó szolgáltatások exportja, azaz a külföldiek magyarországi kiadásai, 207 milliárd, azok importja (a külföldre utazók kiadásai) 133 milliárd forint volt. Az előbbi négy-, az utóbbi tízszázalékos növekedést jelent 2004. első negyedévéhez képest. (H. E.)

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.