Kinevették Gyurcsány Ferencet, a jelenlévők a Postás Szakszervezet márciusi kongresszusán, amikor azt mondta, hogy a postások átlagbére 90-ről 120 ezer forintra nőtt. „Bruttóban” tette hozzá erre a miniszterelnök, de a derű csak akkor csitult, mikor elmondta, hogy tudja, ennek fele közteher. A kormányfő a kongresszus előtt bejelentette: mivel a költségvetésből nem támogatható dinamikusabb béremelés, a posta idei nyereségét nem vonják el, hogy azt – a menedzsment és a munkavállalói képviseletek közös döntése szerint – bérfelzárkóztatásra és fejlesztésre fordíthassa a társaság. Az erről szóló tárgyalások elvben már meg is kezdődhetnének, hiszen a vállalat vezérigazgatója a napokban közölte: a posta az év első hét hónapjában 9,7 milliárd forint üzemi eredményt ért el, ami harmadával több, mint 2004 azonos időszakában. Szabó Pál szerint az idei év első hét- havi pénzügyi folyamata alapján teljesül a tervezett éves hatmilliárd forintos üzemi nyereség. Megkeresésünkre a posta szóvivője is úgy fogalmazott, hogy „az eddigi számok alapján teljesülni látszik” az idei tervezett nyereség. Tomecskó Tamás szerint ugyanakkor a tulajdonos döntése lesz, hogy a nyereséget elvonják-e a társaságtól.
Mivel kérdéses, hogy az első héthavi adatok alapján milyen bizonyossággal lehet számolni, mindenképpen meg kell várni a teljes üzleti év lezárását. Éppen ezért végső döntés csak a Magyar Posta 2005-ös üzleti évét lezáró és elfogadó ülésen születik majd, 2006. április–májusban – közölték megkeresésünkre az ÁPV Rt.-nél. A vagyonkezelőnél hangsúlyozták, hogy idei üzleti tervükben nem szerepel a postától osztalékelvonás.
Ismeretes: a választások során Medgyessy Péter „szakmájuk elenyészett erkölcsi és anyagi megbecsülését” ígérte a postai dolgozóknak, mégis több száz kis posta bezárásáról és több ezer dolgozó elbocsátásáról született döntés.
Jól érezhető földrengés volt Csongrádban
