Harsány visszavonulás

2005. 09. 13. 23:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Ha jól értem az időközi kormányfő hétfőn a parlamentben elmondott szavait, s azokat ráadásul komolyan is gondolta, akkor Gyurcsány Ferenc lényegében elfogadta az ellenzék vezető erejének egy megfeneklett népszavazási kezdeményezésben is testet öltő követelését: már ő is lezárná a privatizációt. Ehhez a meghátráláshoz valóban kell egy csipetnyi bátorság, hiszen az ÁPV Rt. hatályos üzleti tervében még sok magánosításra váró zsíros falat szerepel – osztozni jó lenne, nem igaz? –, a koalíciós partner szónoka pedig a kormányfői bejelentés után néhány perccel vallott nyilvánosan „szerelmet” a privatizációnak. Az úgynevezett SZDSZ-szel szembemenni nem jó ómen ebben a kormányban. Az évadnyitó beszéd alapján feltehetőleg a Budapest Airport Rt. részleges magánosítása az utolsó nagy vagyoneladási ügylet, a Malév és több más kiszemelt cég is megmenekül egyelőre az áron aluli vagy nemzetgazdasági szempontból felelőtlen dobra veréstől. Gyurcsány médiát elárasztó propagandistái most azt mondják: milyen ügyes lépés, hogy a privatizáció leállításával kifogják a szelet az ellenzéki bírálat vitorlájából. Holott ha egy kicsit is komolyan veszik saját magukat, meg újraolvassák csak pár napja írt cikkeiket, akkor most feltétlenül a tollhegyükre tűznék a piacellenes, populista, antikapitalista kormányt. Hiszen Gyurcsány Ferenc kármentést végezve most éppen azt mondja, amit a közvélemény – helyesen – hallani akar, nem azt, amit a holdudvar érdeke és a meggyőződése (?) diktálna. Ahogy a benzinárügyben sem a helyzet, hanem a politikai kalkuláció késztette korábban ezer fórumon, így az Orbán Viktorral folytatott vitában is képviselt elvi álláspontja – az állam nem állíthatja meg a határon az üzemanyagok áremelkedését – feladására.

Rosszindulatúnak tartom a feltételezést, hogy a miniszterelnök pusztán zabolázhatatlan természetének engedve rontott rá verbálisan a demokratikus ellenzék vezetőjére. A kirohanás mögött racionális megfontolás is állhat: a támadó retorika a visszavonulást hivatott leplezni. A privatizációs kapitulációt kísérő koalíciós őrjöngés rút megnyilvánulása volt a Gyurcsány-klón gazdasági miniszter tegnapi kijelentése, miszerint „a sztálinizmus problémája sem az volt, hogy egyetlen Sztálin volt. Megjelentek a kis Sztálinok, és ugyanúgy meg fognak jelenni vidéken a kis Orbánok, akik nem állnak meg a legnagyobb vállalatoknál, hanem vissza akarják kérni a patikákat, a zöldségesboltokat, a fűszereseket.” Kóka János ezzel kívül helyezte magát a kormányfő szemináriumi előadásában körülírt demokratikus középen, hiszen Gyurcsány szavai szerint az e fogalomhoz kapcsolható politikus tiszteli, morálisan és politikailag is egyenrangúnak tekinti vetélytársait. Márpedig valaki vagy tiszteli, vagy Sztálinhoz hasonlítja riválisát.

A kormányfő a Fidesz elnökének provokálásával nem vállalt kockázatot, a parlamenti házszabály a napirend előtti vitában kizárja a kiegyensúlyozott összecsapást. Gyurcsány és a két kormánypárti frakcióvezető összesen majd másfél órát, az ellenzék 16 percet használhatott fel, míg személyes megtámadtatás címén Orbán is reagálhatott volna 2 (azaz kettő) percig. Így könnyű bátornak mutatkozni, bár megértem, hogy a júliusi párbaj után a baloldal vezére visszavágóra vágyik.
A miniszterelnök harsánysága legalább a hívek elől elrejtené a kiábrándító igazságot: Gyurcsány Ferenc cseppet sem bátor politikus, csupán egy hatalmáért kapaszkodó populista szélkakas. Nyikorgása a szocialista kampány alaphangját adta meg.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.