Aminiszter ígérete ellenére nem sikerült megállapodnunk a gazdasági tárcával, hogy a Magyar Befektetési és Kereskedelemfejlesztési Kht. (ITDH) területi irodái a kamarához kerüljenek – válaszolta érdeklődésünkre Dunai Péter. A Magyar Kereskedelmi és Iparkamara (MKIK) főtitkára a tárcával csütörtök késő délután folytatott megbeszélést. Dunai kiemelte: pedig a kamara, mivel közel van a vállalkozásokhoz, kiváló helye lenne a programszervezésnek. Ez azonban szándék és pénz nélkül kivitelezhetetlen. – Mi nem íróasztalt kértünk, hanem partnerséget – húzta alá a főtitkár, s közölte: a gazdasági minisztériumnak forrásokat kellene biztosítania a programok teljesüléséhez. Ezzel szemben úgy tűnik, hogy a meglévő kereskedelemfejlesztési forrásokat is el akarják apasztani – tette hozzá.
Mindemellett egyre inkább arra lehet következtetni, hogy a Medgyessy Péter miniszterelnöksége idején az általa megígért, s nemrég Kóka János által is támogatott elképzelésből – mely szerint a kamarák helyet kapnának a területfejlesztési tanácsokban – ugyancsak nem lesz semmi. Dunai szerint ez politikai kérdés, nem a gazdasági miniszter kompetenciája. A változtatáshoz ráadásul törvénymódosításra lenne szükség, amire a választások előtt néhány hónappal már nem lát esélyt. A főtitkár bízik a többi ígéret megvalósulásában: a kamara a tárca támogatásával irodát nyithat jövőre Brüsszelben, létrejöhetnek a vegyes (román–ma-gyar, szlovák–magyar) kamarák, amelyek a magyar vállalkozók érdekeit képviselnék, s azok lehetőségeit szélesítenék. Az is körvonalazódik, hogy a Széchenyi-kártya- konstrukciót beruházási hitellel fogják kiegészíteni. Ismeretes, hogy még június elején tárgyalt Kóka János gazdasági miniszter és az MKIK elnöke, Parragh László. Akkor a miniszter bejelentette, hogy a következő másfél hónapban új programokat indítanak a versenyképesség javítása, a vállalkozások érdekében. Ennek határideje július végén járt le. Az eredmény eddig nulla.
Parragh kampányol. Információnk szerint Parragh László, a Magyar Kereskedelmi és Iparkamara elnöke komoly kampányba kezdett azért, hogy őt válasszák elnökké az európai kamarák szövetsége (Eurochambers) legközelebbi tisztújításán. A posztra hárman esélyesek, köztük a magyar szakember. Parraghot lapzártáig nem sikerült elérnünk.