Kóka Sztálint lát Orbánban

Sztálinhoz hasonlította tegnap Orbán Viktort a parlamentben Kóka János, aki a volt miniszterelnök privatizációról szóló elképzeléseivel kapcsolatban közölte: megjelennek majd vidéken a kis Orbánok, akik a nagyvállalatok után vissza akarják kérni a kis boltokat is. Az ellenzék bocsánatkérésre szólította fel a minisztert, Kóka azonban erre nem volt hajlandó.

Munkatársunktól
2005. 09. 13. 23:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Botrányos körülmények között zajlott le az Országgyűlés gazdasági bizottságának tegnapi ülése, ahol a képviselők Veres János pénzügyminisztert és Kóka János gazdasági minisztert hallgatták meg a privatizációról, az üzemanyagárakról és a jövedéki adóról. Kóka éppen a magánosítás előnyeiről értekezett, amikor kitört a zűrzavar, a gazdasági miniszter ugyanis Sztálinhoz hasonlította Orbán Viktort. A volt miniszterelnök privatizációs elképzeléseinek veszélyeire utalva Kóka közölte: ahogy megjelentek annak idején a kis Sztálinok, ugyanúgy meg fognak jelenni vidéken a kis Orbánok, akik nem állnak meg a legnagyobb vállalatoknál, hanem vissza akarják kérni a patikákat, a zöldségesboltokat és a fűszereseket. A miniszteri nyilatkozatot óriási hangzavar és felháborodás követte, az ellenzéki képviselők bocsánatkérésre szólították fel Kókát, aki erre nem volt hajlandó. Fónagy János, a testület fideszes alelnöke arra kérte a kormánypárti képviselőket, hogy határolódjanak el Kóka kijelentésétől, mivel mindannyiuk érdeke, hogy a parlamentben ne nyilatkozhasson ilyen pökhendi módon egy miniszter. Kóka viszonválaszában azzal indokolta kijelentését, hogy reális veszélyt jelent, ha vidéken Orbán Viktor helyi hívei úgy gondolják, hogy visszaállamosítást kell végrehajtani.
*
Az ülésen az ellenzéki képviselők a stratégiai fontosságú állami vállalatok, így például a Ferihegyi repülőtér eladásának indokairól is faggatták a gazdasági minisztert, megjegyezve, hogy a repülőteret üzemeltető Budapest Airport (BA) Rt. folyamatos fejlődés mellett tavaly harmincmilliárd forintos forgalmat és tízmilliárd forintos nyereséget ért el. Az ellenzéki honatyák által említett eredményeket Kóka elismerésként értékelte, mint mondta, ezért sokat tettek. A fideszes képviselők felkészületlennek nevezték a miniszteri választ, arra hivatkozva, hogy a repülőtér dinamikus növekedését nem a kabinet intézkedései, hanem a fapados légitársaságok megjelenése és a nemzetközi légiforgalom általános fellendülése eredményezte.
A magánosítás eredményeiről Veres János pénzügyminiszter is beszámolt, emlékeztetve, hogy 2002-ben mindössze 21 milliárd forint volt az állam privatizációs bevétele, ám 2003-ban ezek a befizetések már 160 milliárd forintot, tavaly pedig már 398 milliárd forintot tettek ki. Hangsúlyozta: a BA Rt. eladása az ország eladósodottságát tudja mérsékelni.
A bizottság kérdései kitértek a rekordot döntő üzemanyagárakra is, amelyekkel kapcsolatban Veres János elmondta: évek óta változatlan az üzemanyagok jövedéki adója, amely a gázolaj esetében literenként 85 forint, a 95-ös benzinnél pedig literenként 103,5 forint. Szavai szerint a földgáz új ártámogatási rendszere még formálódik, ám valószínű, hogy az a tendencia érvényesül majd, miszerint a háromezer köbméternél többet fogyasztó lakosok – így például a nagycsaládosok – ne vehessék igénybe a kisebb fogyasztók teljes kedvezményét. A várható árakkal kapcsolatban Veres jelezte: a környező országokban már bejelentették, hogy a világpiaci áremelkedések miatt 15–20 százalékkal emelik a földgáz árát, s ez alól Magyarország sem tudja kivonni magát. E kijelentés januári gázáremelést valószínűsít.
A miniszterek meghallgatása után Kovács Árpád, az Állami Számvevőszék elnökének beszámolójával folytatta munkáját a testület. A tavalyi évre vonatkozó vizsgálataik közül Kovács az M5-ös autópálya kivásárlását emelte ki, amit „nagyon drága” megoldásként értékelt. Az áfavisszatartást illetően közölte: az intézkedés 2,9 milliárd forintos többletkifizetést okozott az államkasszának. Kovács kitért a minisztériumokat és intézményeiket érintő zárolásokra, amelyekkel kapcsolatban arra hívta fel a figyelmet, hogy a kötelező maradványképzés jelentős része a közintézmények fenntartási kiadásaira vonatkozik.
A zárolásokat tegnap Varga Mihály, az Országgyűlés költségvetési bizottságának elnöke is bírálta. A fideszes politikus szerint az intézkedéssel számos közintézmény működése került veszélybe, mivel a döntés értelmében a kormány nem adja oda a tárcáknak és az intézményeknek azt a pénzt, amelyet a parlament megszavazott nekik.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.