Észak-Korea hajthatatlan
Peking. Az észak-koreai atomprogrammal kapcsolatos
válság megoldását célzó hatoldalú tárgyalások főképviselői tegnap Pekingben, a negyedik forduló során folytatták megbeszéléseiket. A résztvevők – Kína, az Egyesült Államok, Oroszország, Japán, továbbá a két Korea – elvileg egyetértenek a Koreai-félsziget atomfegyver-mentesítésében. Észak-Korea ragaszkodik
ahhoz a jogához, hogy polgári célú nukleáris programja
legyen. (MTI)
Iraki hadművelet
Bagdad. Csaknem kétszáz lázadót megölt és több mint négyszázat ejtett foglyul az amerikai és az iraki hadsereg három napja indított közös hadműveletében, amely a végéhez közeledik a szíriai határhoz közel fekvő észak-iraki Tell-Áfárban – közölték tegnap amerikai és iraki katonai források. Az iraki katonák újabb 36 lázadót fogtak el, köztük egy jemeni állampolgárt. A még ellenálló gerillák megpróbálnak házakban, lakóközösségekben elrejtőzni, de nincs biztos menedékük, és nem élveznek támogatást a városban – mondta az egyik amerikai parancsnok. (MTI)
Módosul a japán békealkotmány?
Tokió. A hét végén megválasztott négyszáznyolcvan japán parlamenti képviselő elsöprő többsége (csaknem 85 százalék)
helyesli a távol-keleti szigetország 1947-ben kihirdetett békealkotmányának felülvizsgálatát – derült ki egy felmérésből, amelynek eredményét tegnap ismertette a Mainicsi Simbun tokiói napilap. Az ellenzők maroknyi táborát az új képviselőház mindössze harminchat tagja alkotja. A mostani adatok arról tanúskodnak, hogy az alkotmánymódosítás támogatóinak száma ugrásszerűen megnövekedett a japán képviselők körében a tíz évvel ezelőtti hasonló közvélemény-kutatás óta. (MTI)
Stoltenberg lesz az új kormányfő
Oslo. Abszolút többséget szerzett a norvégiai parlamenti választásokon az ellenzéki balközép pártszövetség a leadott szavazatok 97,2 százalékának feldolgozása alapján. Kjell Magne Bondevik kereszténydemokrata miniszterelnök tegnapra virradó éjszaka elismerte vereségét. A Jens Stoltenberg (képünkön) vezette Norvég Munkáspárt és két szövetségese,
a liberális Centrumpárt és a Szocialista Baloldali Párt előzetes számítások szerint 88 képviselői helyet szerzett a 169 fős törvényhozásban, így várhatóan kormányt alakíthat. A kormányfői poszt várományosa a közgazdász végzettségű Jens Stoltenberg, aki korábban – 2000–2001-ben – már volt Norvégia kormányfője. (MTI)
Jól érezhető földrengés volt Csongrádban
