A lapunk által megkérdezett szakértők szerint egyértelmű, hogy az alkotmánybírák a keletkezés napjára visszaható hatállyal törölték a törvénytárból a múlt évre vonatkozó összes módosítást: a 2003. évit és a 2005-öst is. Az Országgyűlés számára azonban nem írtak elő jogalkotási kötelezettséget, tehát sem a Pénzügyminisztériumnak, sem a kormánynak nem kell újabb paragrafusok megfogalmazásával foglalatoskodnia. Határozatában az Alkotmánybíróság (AB) pontosan megmondta, milyen szöveggel marad hatályban az érintett négy jogszabály: a közalkalmazotti, a köztisztviselői törvény, a fegyveres testületek szolgálati viszonyát szabályozó rendelkezés és a munka törvénykönyve.
Az Alkotmánybíróság határozata lényegében visszaállította ezeknek a jogszabályoknak az eredeti, 1992-es és 1996-os szövegét. Nincs már szó nulladik havi juttatásról az 2005. évre vonatkozóan, hanem a 2004-es pénzt kell kifizetni. Ezt az esztendőt próbálta „átlépni”, megúszni a pénzügyi kormányzat, sikertelenül.
A bírói döntés négy foglalkozási kategóriát érint: a közalkalmazottakat, a köztisztviselőket, a hivatásos fegyveres testületek tagjait, és a közszféra munkaviszonyban álló dolgozóit. Köztük is az emberek két csoportját. Az egyikhez azok tartoznak, akik 2005. január elseje előtt megváltak korábbi munkahelyüktől, bár 2004-ben hosszabb-rövidebb ideig még ott álltak alkalmazásban. Megkaphatják a 13. havi illetményt azok is, akiket a négy törvény nem 2003 végén, hanem a 2005. januári módosítással zárt ki a juttatásból. Ide sorolhatók, akik ez év első napján 30 napnál hosszabb idejű fizetés nélküli szabadságon voltak, illetve akik gyermekgondozási segélyben vagy támogatásban részesültek.
Az AB utalt arra, hogy a fizetés nélküli szabadságon lévők arányos mértékben kizárhatók a 13. havi fizetésből – ehhez azonban új jogszabály kellene. Az Alkotmánybíróság rögzítette: akik 2005-ben megkapták a pluszjárandóságot, utólag már nem veszíthetik el. Akiket pedig a most megsemmisített alkotmánysértő szabály zárt ki, munkáltatójukhoz, végső soron pedig a bírósághoz fordulhatnak.
Brüsszel rábólintott: jöhet a génmódosított szója az EU-ba
