Hazánkban nincs madárinfluenza-veszély

Még senkit sem fertőzött meg a madárinfluenza kórokozója Romániában, s az eddigi laboratóriumi vizsgálatok sem mutatták ki a vírust a Duna-deltában elhullott szárnyasokban. A hatóságok szerint ezért hazánkban nincs szükség különleges megelőző intézkedések bevezetésére.

2005. 10. 10. 23:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Jelenleg nincs arra utaló adat, hogy madárinfluenza okozná a szárnyasok tömeges elhullását Romániában – jelentette be Bujdosó László országos tiszti főorvos tegnap azon a sajtótájékoztatón, amelyet Süth Miklós főállatorvossal együtt tartott. Az Európai Unió szakbizottságának referencialaboratóriumaiban elvégzett vizsgálatok nem mutatták ki a mintákban a madárinfluenza vírusát.
Hasonló eredménnyel járt a közösség egyik szakmai csoportja tegnap a helyszínen is: a Romániában elvégzett kontroll is negatív lett. A szomszédos országban egyetlen ember sem betegedett meg madárinfluenzában. A világjárványra való felkészüléssel foglalkozó magyarországi pandémiabizottság a szomszédos országból érkező információk alapján eddig nem látott okot különleges, az embereket érintő intézkedések bevezetésére. Azt azonban egyelőre nem tudni, hogy mitől pusztultak el a szárnyasok a Duna-deltában, és a minden kétséget kizáró, az elsődleges értesüléseket megerősítő EU-vizsgálatok eredménye is csak később készül el.
*
A jelenleg is hatályos állat-egészségügyi óvintézkedéseket nem kell szigorítani – közölte Süth Miklós főállatorvos. A magyar határon hat, Romániából érkező baromfiszállítmányt tartóztattak fel péntek óta, ez a korlátozás azonban ideiglenes. Csekély a valószínűsége annak, hogy a Duna-deltából útra kelő vadmadarak veszélyeztessék a hazai állományt. Magyarországon 1800 olyan állattartóhely van, ahol egy időben legalább ezer szárnyast nevelnek, és ezekhez még hozzá kell számítani a kisebbeket. Egy esetleges madárinfluenzás egyed felbukkanásakor húsz kilométeres sugarú körben valamennyi baromfit le kell ölni, a gazdákat az állam kártalanítja.
A Romániában talált madárinfluenza-gyanús esetekről az egészségügyi miniszter és a földművelésügyi tárca vezetője megbeszélést folytatott a miniszterelnökkel – közölte tegnap az MTI. A tárgyalás után a miniszterek kijelentették: Magyarország kész intézkedési tervvel rendelkezik járvány esetére. Rácz Jenő egészségügyi miniszter hangsúlyozta: a lakosság megelőző jellegű, madárinfluenza elleni oltására nincs szükség. A kormány már megrendelte a megfelelő mennyiségű gyógyszert, illetve készen áll az oltóanyag-technika, amellyel járvány esetén Magyarország képes védővakcina előállítására. Hazánk minden segítséget megad a román hatóságoknak, de oltó-, illetve hatóanyagot nem kíván továbbítani – fűzte hozzá. Gráf József földművelésügyi miniszter elmondta, az Európai Unió tagállamai, így Magyarország is figyelemmel kíséri a háziszárnyas- és vadmadárállományt, s folyamatos a kapcsolattartás a magyar és a román hatóságok között.
A Külügyminisztérium arra kéri a Romániába készülő magyar állampolgárokat, hogy az indulás előtt kérjenek tájékoztatást a madárinfluenza-helyzetről a Konzuli és Igazságügyi Együttműködési Főosztálytól – közölte az MTI.
Tovább folytatódnak a madárinfluenza elleni óvintézkedések Romániában, noha a hatóságok egyelőre sötétben tapogatóznak, és ma sem tudják bizonyosan, valóban a kór legveszélyesebb, H5N1 vírusával fertőződtek-e meg a Duna-deltában elhullott szárnyasok. Ráadásul tegnap kiderült, hogy a román kormányfő és az egészségügyi miniszter egyaránt valótlanságot állított, amikor a hét végén kijelentette: Bukarest néhány napon belül választ kap az EU Nagy-Britanniában működő járványügyi központjától az ország keleti felében felfedezett madárinfluenza-gyanús esetekkel összefüggésben. Nicolae Stefan, az országos állat-egészségügyi és diagnosztikai hatóság vezetője ugyanis közölte, a román hatóságok még egyetlen mintát sem juttattak el Londonba abból a három Tulcea megyei kacsából, amelyben a helyi laboratóriumi vizsgálatok kimutatták a madárvész antitesteit. A késlekedés oka az, hogy a bukaresti illetékeseknek nem sikerült elszigetelniük a vírust, és becslések szerint mindez csupán a hét végén történhet meg. Leghamarabb tehát két héten belül kapunk pontos választ arra, hogy madárinfluenzával fertőzöttek-e a Duna-deltában elhullott vad- és háziszárnyasok.
Újabb, országos intézkedéseket foganatosítottak tegnap a hatóságok a járvány megelőzése érdekében: egyebek mellett a Duna-deltától távol eső nyugati megyékben is betiltották az élő madarak piaci árusítását. A keleti régiókban eddig több mint 13 ezer embert oltottak be hagyományos influenza elleni vakcinával, amelyből az egészségügyi tárca 220 ezer dózist juttatott el az ország 27 megyéjébe.
Péter Mihály mikrobiológus, a marosvásárhelyi Orvosi és Gyógyszerészeti Egyetem nyugalmazott professzora lapunknak elmondta: az említett hagyományos vakcina nem véd a madárinfluenza ellen. Mindkét kórokozó egy víruscsoportba tartozik ugyan, de más-más az antigénszerkezetük.
Tulcea megyében tegnap ismét elhullott szárnyasokra bukkantak: Konstancán hattyúra, Harsován háziludakra és pulykára, Tuzlán és Mangalián pedig pelikánokra. Sőt nagyarányú madárpusztulást jeleztek a Moldovai Köztársaságban is, ahol a román határhoz közeli Orac faluban több mint száz baromfi hullott el egyelőre azonosítatlan betegségben.
Folytatódik a potenciális madárinfluenza-gócpontok baromfiállományának kényszervágása is. Rácz László, a Hargita Megyei Állat-egészségügyi Igazgatóság szakembere – aki két kollégájával együtt vasárnap óta teljesít szolgálatot a Tulcea megyei Ceamurlia de Jos faluban – tegnap lapunknak elmondta, nagy az elkeseredés a helyiek körében a járványveszély miatt elgázosított szárnyasok láttán, hiszen ezrek maradnak megélhetési forrás nélkül.
Az Európai Unió tegnaptól betiltotta a Törökországból érkező szárnyas- és tollbehozatalt, miután az országban madárinfluenza-fertőzést jelentettek. Eddig az unió bizottsága nem rendelt el hasonló intézkedést Romániával szemben – jelentette az MTI. A két ország között alapvető a különbség, mivel a virológiai elemzések Törökországban már megerősítették a vírus jelenlétét, Romániában viszont még nem. Az EU bizottsága arról is döntött, hogy fölmérik és szükség esetén bővítik a tagországokban a madárvész vírusa elleni gyógyszerek és oltóanyagok készleteit.
Európát mindeddig mentesnek tartották a madárinfluenzától, amelynek egyik, emberre is veszélyes vírusa Dél-Ázsiában 2003 óta 65 emberéletet kioltott, és 125 millió szárnyas megsemmisítésének kikényszerítése miatt becslések szerint 8-12 milliárd eurónyi anyagi kárt okozott.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.