Mindössze négy napig volt érvényben Vasile Blaga bukaresti belügyminiszter rendelete, amely jelentősen szigorított a román állampolgárok kiutazási feltételein, többek között meghívólevélhez kötve a nyugatra tartó személyek kilépését. A román hatóságok által „könnyítésként” beharangozott jogszabály az eddig megkövetelt 500 eurós „kilépési díjat” 150-re csökkentette ugyan október elsejétől, ám immár a látogatás célját és a kint tartózkodás körülményeit igazoló, hitelesített okirattal is rendelkeznie kellett a román állampolgárnak ahhoz, hogy az EU-tagországokba vagy más, nem vízumköteles államba utazhasson.
A rendelet komoly megütközést keltett a lakosság, főleg a romániai magyarok körében, hiszen megnehezítette az anyaországi magán- vagy turisztikai jellegű látogatást, mivel ezekben az esetekben is meghívót követeltek a határon a román határrendészeti szervek. Az intézkedés miatt egyébként az elmúlt négy nap során jelentősen csökkent a román–magyar határforgalom, a román hatóságok ugyanis több mint ötezer személyt fordítottak vissza az újonnan követelt dokumentumok hiánya miatt. Egyébként a rendeletet bírálta Markó Béla RMDSZ-elnök, bukaresti kormányfőhelyettes és a magyar Külügyminisztérium is, mondván: indokolatlanul megnehezíti a romániai magyarság kapcsolattartását az anyaországban élő rokonokkal, ismerősökkel, kedvezőtlenül érinti a turistaként vagy üzleti céllal Magyarországra látogatni kívánó bármely román állampolgárt is.
Calin Popescu-Tariceanu román kormányfő tegnap közölte, a Magyarországra utazni kívánó román állampolgárok már ma mentesülnek a rendelet szigorításai alól, mert a két ország belügyminisztere megegyezett: a szigorítás csak a schengeni országok vonatkozásában marad érvényben. Ezt megerősítette Vasile Blaga belügyminiszter is, aki szerint a román és a magyar határrendészet vezetői megállapodást írtak alá ez ügyben, amelynek alapján már csak a schengeni övezetbe tartó polgároktól kérik a meghívólevelet és az utazási iroda igazolását.
Közben az Európai Parlament külügyi bizottságában tegnap magyar EP-képviselők a kishatárforgalom akadálytalan működéséért emeltek szót, azt javasolva: a 30 helyett 50 kilométeres sávot lehessen kijelölni a kishatárforgalomnál.
Ukránbarát és bevándorláspárti paktumot kötött az Európai Néppárt és a baloldal – Magyar Péter és a Tisza Párt is jóváhagyta a megállapodást