Kétmillió panellakásban élő embernek kínál hathatós megoldást lakása korszerűsítéséhez reklámtáblákon, fizetett hirdetésben a kormányzat. Pályázni december 30-ig lehet. A számok megismerése után azonban csupán politikai fogásról beszélhetünk. Ismeretes, hogy kormányzati szakemberek gyakran arról beszélnek, hogy a rendszer felülről nyitott, s az igényléseknek megfelelően feltöltik pénzzel a programot. Ezzel szemben az Országos Lakás- és Építésügyi Hivatal honlapján a pályázati útmutató V. fejezet 7. pontja alatt ez olvasható: „Ha a támogatás odaítélésére a források időközi kimerülése miatt nem kerülhet sor, akkor a pályázati díjat a hivatal az erről szóló hirdetmény közzétételétől számított 30 napon belül köteles visszautalni.” Vagyis korlátozott a keret.
Magyarországon 800 ezer iparosított technológiával épült (panel) lakás van. Egy ingatlanra maximum négyszázezer forint állami támogatást lehet igényelni, így ha azt minden panelotthon után igénybe vennék, az 320 milliárd forint állami kiadást jelentene. Ezzel szemben a programra idén nyolcmilliárd forintot szánnak, amitől – a távirati iroda augusztusi közlése szerint – Kolber István szakminiszter legkevesebb 50 ezer panellakást korszerűsítését várja. Csakhogy ötvenezer lakás felújítása 400 ezer forinttal számolva nem nyolc-, hanem húszmilliárdba kerülne. De még ha a miniszter által ismertetett, egy pályázatra jutó átlagos 260-300 ezer forintos támogatási összeggel számolunk, akkor is 13-15 milliárdnak kellene lennie a keretösszegnek.
A miniszter szerint a négy évvel korábban elindított panelprogram „lassan haladt”, ez idő alatt 36 ezer lakást újítottak fel összesen 15 milliárd forintból. A tárcavezető által mondottak alapján viszont arra lehet következtetni, jelentős mértékben csökkent az egy pályázatra jutó támogatás mértéke. Ugyanis korábban 15 milliárdból 36 ezer lakást újítottak fel, most 8 milliárdból 50 ezret.
Van megoldás. A Fidesz – közölte a napionline.hu – új panelprogramot indítana, s olcsóbbá tenné az ott lakást. Központokká, várossá alakítanák ezen közösségeket. A zöld területeket rehabilitálnák, s a lakók tulajdonába adnák. Javítanák a tömegközlekedést, kerékpárút-hálózatot építenének. Önfenntartóvá tennék, aminek lényege: a lakbér a ház fenntartását fedezi, a házban lévő üzletek után szedett bérleti díj pedig a felújításra gyűlik.