Vizsgára kötelezik a vagyonőröket

Pályaalkalmassági vizsga, majd szakirányú képzésben való részvétel nélkül senki sem vállalhat majd vagyonőri, magánnyomozói munkát. A szakmai kamara elnöke szerint a tisztességtelen vállalkozások rontják a magánbiztonsági cégek hitelét. Az állam egyre nagyobb területet enged át az üzleti alapon szerveződő vagyonvédelmi társaságoknak.

Zsilka László
2005. 11. 07. 0:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Az európai, köztük a magyarországi közvélemény-kutatások megerősítik, hogy az emberek egyre jobban igénylik a biztonságérzetüket javító szolgáltatásokat – mondta Kaló József, a Magyar Biztonsági Vállalkozások Munkaadói Szövetségének elnöke a Kriminálexpo konferenciáján. A városok és az üzleti élet biztonságával foglalkozó tanácskozás előadója hatalmas erőnek nevezte a személy- és vagyonvédelmi magáncégekben koncentrálódott szakmai közösségeket. A rendőrség 165 ezer engedélyt adott ki, több mint hatezer gazdasági társaságot tart nyilván és harmincezer egyéni vállalkozót regisztrált az említett ágazatban. Az állam a közbiztonsági feladatok egy meghatározott csoportját engedi át, a hatásköröket nem. A közhatalom azonban napjainkban csak ott vállal szerepet, ahol feltétlenül szükséges. Nem ritka ma már, hogy rendőrségi, katonai és repülőtéri épületeket magáncégek is védenek. A rendszerváltás óta alapvetően megváltozott tulajdonviszonyok pedig igénylik és lehetővé teszik, hogy az épületeken kívül, a közterületeken is foglalkoztassanak nem állami biztonsági szervezeteket. Az európai városokban kialakult modell hazánkban is meghonosodni látszik. Ugyanakkor az állam az engedélyezési eljárással és a működés szigorú ellenőrzésével hatósági felügyeletet gyakorol a vagyonőrök, a testőrök és a magánnyomozók felett.
A szóban forgó ágazat hazai állapotát ellentmondásosnak nevezte Vörösmarti Mihály, a Személy-, Vagyonvédelmi és Magánnyomozói Szakmai Kamara elnöke. Szerinte ezen a területen igen sok a feketemunka, s megjelentek a tisztességtelen vállalkozások is. Az árversenyben az elvtelen, a törvényi előírásokat semmibe vevő, rossz minőségű szolgáltatást nyújtó társaságok helyzeti előnybe kerültek. A megrendelők a legolcsóbb szolgáltatót választják, gyakran a színvonal rovására is. Vörösmarti javulást a kötelező pályaalkalmassági vizsga bevezetésétől és a szisztematikus képzéstől vár. Hamarosan belügyminiszteri rendelet írja majd elő, hogy milyen egészségügyi, pszichikai, jogi feltételeknek kell megfelelniük a jelentkezőknek. Aki alkalmas, az differenciált képzést kap, s csak olyan munkát végezhet, amelyre jogosultságot szerzett. Nyilvánvaló, hogy eltérő felkészültség szükséges a parkőri vagy a fegyveres pénzszállítói tevékenységhez – hangsúlyozta a szakmai kamara vezetője.
E hónap közepén tárgyalja újra az Országgyűlés a vagyonvédelmi törvény azon rendelkezéseit, amelyeket az Alkotmánybíróság (AB) alkotmányellenesnek ítélt. A törvény-előkészítőket ennek a határozatnak az értelmezése erősen megosztja – közölte Ring Béla, a Belügyminisztérium jogi főcsoportfőnöke. A vita a térfigyelő kamerák által rögzített felvételek megőrzésének határidejéről szól. Az eredeti törvény harmincnapos tárolást javasolt, az AB ennél jóval rövidebbet, de hogy pontosan mennyivel, azt a bírói testület nem mondta ki. Azt viszont igen, hogy pusztán a tulajdonvédelem nem indokolja a harminc napot. Az adatvédelmi biztos három napot tartana elfogadhatónak.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.