Hogyan legyél humoralista (120.)

Sándor György
2006. 02. 11. 0:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

PRÓFÉTA
– Az i g a z s á g tanítómestere akarok lenni.
– Kész vagy arra, hogy éhezz, hogy ne vegyenek rólad tudomást, hogy koplalj 45 éves korodig?
– Természetesen. De mondd meg, mi lesz, miután betöltöttem a 45. évemet?
– Akkorra felnősz odáig, hogy megszokod.

ÉRTÉKREND
A legenda szerint Isten elküldött egy angyalt a Mesterhez ezzel az üzenettel:
– Kérj egy millió évet, s én megadom neked. Vagy egy milliószor milliót. Meddig akarsz élni?
– Nyolcvan évig – válaszolt a Mester tétovázás nélkül.
A tanítványok megrémültek.
– De Mester, ha egy millió évig élnél, gondold meg, hogy hány nemzedék gyarapodna a bölcsességedből.
– Ha egy milllió évig élnék, az embereket inkább az érdekelné, hogy hogyan hosszabbítsák meg az életüket, s nem a bölcsesség.

A TERÉZ ANYÁRÓL ÍROTT
EGYIK KÖNYV
SZERZŐJE MONDJA:
– Képzeljük el, hogy Bernard Shaw és egy gyengeelméjű együtt van egy hajóhídon, amely csak egyiküket bírja meg. Evilági gondolkodás szerint magától értetődnék, hogy Shaw lökje a gyengeelméjüt a tengerbe és mentse a maga életét, hogy még több színdarabot írhasson az emberiség épülésére.
Keresztény szempontból: ha a tengerbe ugrik és a gyengeelméjüt hagyja ott a hídon, ezzel nagyobb dicsőséget ad az emberi életnek, mint minden színdarabja, amit megírt vagy megírhat.

SZÓKRATÉSZ A BÖRTÖNBEN
– várakozott kivégzésére. Egyik napon meghallotta, hogy az egyik rabtársa Szteszikhórosz egy nehéz versét szavalja. Szókratész könyörgött az embernek, hogy tanítsa meg neki a verset.
– Ugyan minek? – kérdezte a szavaló.
– Hogy úgy halhassak meg, hogy egy dologgal többet tudjak – volt a nagy gondolkodó válasza.

*

(Tanítvány: – Mi értelme van megtanulni valami újat egy héttel a halálod előtt?
Mester: – Pontosan annyi, amennyi értelme van valami újat ötven évvel a halálod előtt tanulni.)

A SAN FRANCISCO KÖZELÉBEN FEKVŐ HÍRHEDT SAN QUENTIN BÖRTÖN IGAZGATÓJA
MEGHÍVTA A MESTERT
– az Auschwitzot is megjárt világhírű tudóst, Viktor E. Frankl-t, hogy a raboknak – éppenséggel a legsúlyosabb bűnözőknek – előadást tartson. Miután ezt megtette, hallgatói közül felállt egy ember, és elmondta, hogy a „Death Row” -iaknak, a halálraítélteknek tilos volt eljönni az előadásra, és megkérdezte, hogy egynek közülük, Mr. Mitchelnek, akit néhány nap múlva kivégeznek a gázkamrában, nem mondana-e néhány szót mikrofonon keresztül. Tanácstalan volt Viktor E. Frankl: de nem tudott kitérni a kérés elől. Így improvizált végül:
„Higgye el, Mr. Mitchel, valahogy megtudom érteni az ön helyzetét. Végeredményben nekem is a gázkamra árnyékában kellett élnem egy ideig. De higgye el, Mr. Mitchel, akkor sem adtam fel azt a meggyőződésemet, hogy az életnek minden körülmények és feltételek között van értelme. Mert vagy van értelme – akkor ezt hordoznia kell, ha még olyan rövid ideig tart is; vagy nincs értelme – és ebben az esetben akkor sem lenne értelme, ha még oly sokáig is tartana.
Még azt az életet is, amelyet látszólag elrontottunk, visszamenőleg értelemmel tölthetjük meg, ha éppen a felismerés által meghaladjuk önmagunkat.
És Ivan Iljics halálának történetét meséltem ezután Mr. Mitchelnek, ahogyan Tolsztoj ezt ránk hagyta. Egy férfi történetét, aki egyszercsak szemben találja magát azzal a ténnyel, hogy már nem él sokáig, és hírtelen tudatára ébred annak, hogy mennyire elfuserálta az életét.
De éppen e belátás révén annyira túlnő önmagán, hogy képes még a látszólag oly értelmetlenül eltelt életét is visszamenőleg értelemmel átitatni.”

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.