Megszűnt az off-shore

Január elsejével, az uniótól kapott átmeneti mentesség megszűnésével elvileg hazánkban is megszűnt az úgynevezett off-shore cégek speciális helyzete. Ettől a dátumtól kezdve főszabályként minden cég 16 százalékos társasági adót köteles fizetni, valamint a volt off-shore cégek a helyi iparűzési adó fizetésére is kötelezetté váltak – közölte lapunkkal Kurucz Váradi Károly, a pénzügyi tanácsadással foglalkozó PWC vezető menedzsere.

Dénes Zoltán
2006. 04. 09. 23:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Bejegyzése helyén nem folytathat gazdasági tevékenységet – ilyen céget jelent az off-shore kifejezés. Ezek a cégek a bejegyzés helyétől függően adómentesek, vagy minimális, éves szinten előre meghatározott összegű adót fizetnek. Magyarországon eredetileg igen kedvező adórendszer vonatkozott rájuk. Így például 2004-ig csak 3 százalékos társasági adót kellett fizetniük, tavaly december végéig 4 százalékosat, s e társaságokat nem terhelte helyi iparűzési adó.
Mivel az Európai Unió a csatlakozási tárgyalások során káros adózási formának ítélte a hazánkban működő off-shore társaságok jogállását, 2003 eleje óta nem lehet ilyen státusú új céget nyilvántartásba venni. A csatlakozási tárgyalások eredményeként Magyarország átmeneti mentességet kapott, amely 2005 végével lejárt, s ezzel megszűnt az off-shore cégek speciális helyzete. Ugyanakkor a volt off-shore társaságok jelentős szerepet játszottak abban, hogy Magyarország kedvelt célponttá vált a nemzetközi adótervezés tekintetében – jelezte Kurucz Váradi Károly. Éppen ezért – tette hozzá – több jelentős multinacionális cégnek is volt hazánkban központja, amelyeknek tevékenysége a vállalatcsoport finanszírozására és különböző szellemi termékekkel kapcsolatos jogügyletekre szorítkozott. Becslések szerint tavaly az off-shore társaságok mintegy 20 milliárd forinttal gyarapították az államkasszát.
Annak érdekében, hogy az ilyen cégek továbbra is viszonylag kedvező módon folytathassák tovább tevékenységüket, egyre több kedvezmény épült be az adótörvénybe – mondta a pénzügyi tanácsadó menedzsere. Legjelentősebbnek azt ítélte, hogy a kapott jogdíj, illetve a csoporton belüli finanszírozási tevékenységből származó nyereség fele leírható a társasági adó alapjából. E két kedvezmény azt eredményezte, hogy e tevékenységek tekintetében a társasági adó kulcsa nyolc százalékra csökkent.
Emellett általános – vagyis minden hazai cégre érvényes – intézkedésnek tekinthető a 2006-tól életbe lépett rendelkezés, amely bizonyos feltételekkel a külföldi telephellyel rendelkezőket mentesíti a magyar iparűzési adó megfizetése alól. A szabályozás csak az olyan külföldi államban lévő telephelyre terjed ki, amelyben a társaság telephelye vállalkozási tevékenysége után helyi adót fizet. Ha a magyar vállalatnak például Svájcban van telephelye, annak a tevékenységéből származó adóalapjára kiterjed a mentesség. Ha viszont Szlovákiában vagy Csehországban rendelkezik telephellyel, akkor a szlovák, illetve a cseh telephely után is meg kell fizetni a helyi iparűzési adót, mivel e két országban a mentesítés feltételeként meghatározott helyi adó nem létezik. Ez azt eredményezi, hogy a nemzetközi vállalat a hazai leánycégének erősítése helyett inkább egy társleányvállalatot hoz létre az említett országokban, ami nem erősíti hazánk versenyképességét.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.