A Trianon Múzeum június 4-én, a nemzeti összetartozás napján minden évben megemlékezik a trianoni békediktátum aláírásának évfordulójáról. Megtudtuk, hogy legnagyobb éves eseményük idén rendhagyó formában valósul meg, amelynek célja, hogy – kilépve a hagyományos múzeumi keretek közül – életre szóló élményekhez juttassák a Kárpátia expressz utasait. Szellemi és érzelmi utazást élhetnek át a résztvevők és minden bizonnyal maguk a házigazdák is.

A Kárpátia expressz különlegessége
Szabó Pál Csaba lapunknak elmondta, hogy a nyolc kocsiból álló szerelvény már önmagában is igazi történelmi utazásra hív, ugyanakkor lehetőséget teremt azon programelemek megvalósítására, amelyek a Trianon Múzeum sajátosságai.
Az utazás során kiemelt szerepet kap az 1883-tól a luxus Orient expressz vonat részeként közlekedő teakfa borítású Orient étkezőkocsi, az 1916-ban készült Piano szalonkocsi, a sárgaréz borítású pulttal ellátott sörkocsi, vagy az ABa 2305-ös, elegáns személykocsi, amelynek egyik fülkéjében különleges asztal áll.
Mindebben a Trianon Múzeum partnere a MÁV-csoport leányvállalataként működő MÁV Rail Tours Kft., amely küldetésének tekinti a történelmi értékek megőrzését és az ahhoz kapcsolódó társadalmi szerepvállalást. Természetesen a legendás, 1924-ben épült „Bivaly” becenevű gőzmozdony lesz a főszereplő, amely ünnepi díszben indul majd el a történelmi utazásra. A Kárpátia expressz autentikus vasúti személyzettel, hagyományőrzőkkel, alkalomhoz illő étel- és italkínálattal, zenével igyekszik teljessé tenni az élményt.

A szerelvényre felszálló utasok emlékjegyet kapnak, amelyet korhű ruhába öltözött jegyvizsgálók kezelnek majd. Az egyik kocsiban posta várja a vendégeket, ahol a Trianon Múzeum saját gyártású, emlékbélyeggel és -pecséttel ellátott képeslapjait adhatják fel hivatalosan mindazok, akik ily módon is szeretnének üzenni a Kárpát-medencében élő szeretteiknek.
Az igazgató a kulturális programmal kapcsolatban ismertette az út során és a helyszíneken fellépő művészek névsorát: Maestro Ács János világhírű karmester, zongoraművész, a Trianon Múzeum nagykövete; Kuczmog Klaudia operaénekes; Bencze Ilona Jászai Mari-díjas színésznő, kiváló és érdemes művész; az Erdélyi Magyar Örökség-díjas Kiss Kata Zenekar; Farkas Sándor, az Országos Bárzongorista Verseny többszörös győztese; Vesztergám Miklós Dankó Pista-életműdíjas tárogatóművész és a Trianon Múzeum eseményeinek állandó kísérője, a MH Veszprém Légierő Zenekar. A programokon részt vesznek a Trianon Múzeum nagykövetei és kiemelt partnerei is.
Szabó Pál Csaba azt kéri a mintegy háromszáz utastól, hogy a történelmi szerelvényen ne maradjanak a helyükön, hanem járják be mind a nyolc kocsit, ismerkedjenek, beszélgessenek egymással, és éljük meg együtt a nemzet összetartozásának semmihez sem fogható érzését.
A Trianon Múzeum május 31-én rendkívüli nyitvatartással várja a Kárpátia expressz utasait és az eseményre érkező vendégeket. Ekkor rendezik meg a Trianon Múzeum és a Történelemoktatók Szakmai Egyesülete által meghirdetett, több mint hatszáz diákot és pedagógust megmozgató Kárpát-medencei Trianon történelmi csapatverseny döntőjét és díjátadását is.
A múzeum parkjában a résztvevők az ingyenes programok – megemlékező műsor, koncert, múzeumlátogatás, – mellett Mesés utazások a Kárpát-medence magyar borvidékein címmel kulturális-történelmi utazást is tehetnek Erdély, Felvidék, Délvidék, Őrvidék és Kárpátalja, valamint Belső-Magyarország hagyományos magyar borvidékein.