Hamis receptek

Egyre feltűnőbbé válik a miniszterelnök és a főpolgármester személyiségjegyeinek hasonlósága. Gyurcsány Ferenc és Demszky Gábor esetében is arról lehet szó, hogy csaknem ugyanaz a posztkommunista nómenklatúra termelte ki őket, és ha górcső alá vesszük politikai reakcióikat, egzakt módon is alátámasztható a megállapítás. Magával a hatalomgyakorlási mechanizmussal kapcsolatban is információkhoz juthatunk, hiszen nagy valószínűséggel a politikai szerephez kerestek alkalmasnak tűnő embert mindkettejük kiválasztásakor és favorizálásakor a szponzorok.

2006. 09. 28. 23:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Már a halálesetekkel járó augusztus 20-i tűzijáték után megmutatkozott, hogy a felelősségáthárításnak hasonló technikáját alkalmazza mindkét politikus. Demszky és Gyurcsány is mereven elhárított minden felelősséget, s groteszkül alacsony szinten vélték felfedezni a bűnbakokat. A szocialista hobbikormányfő gátlástalan hazudozásának beismerését követő elkeseredett tüntetés, és az utcai zavargásokra adott zsigeri válaszaik még plasztikusabbá tették a rokon vonásokat. Annyira, hogy politikai sziámi ikerpárként tűnnek fel a közvélemény szemében.

Összehangolt hazugságoffenzíva

Nem véletlen, hogy közös sajtótájékoztatón (szinte kart karba öltve) együttesen szidták a parlamenti polgári ellenzéket, amiért szerintük támogatja, sőt bátorítja a „szélsőségeseket”. Természetesen gondosan egybemosták a békés Kossuth téri tüntetőket és a rendőrökkel konfliktusba keveredő fiatal hőbörgőket, valamint a gyanúsan védtelenül hagyott Szabadság téri MTV-székház felheccelt ostromlóit. Ergo: a Kádár-rendszer legsötétebb időszakait idézően kriminalizálni akarták a polgári gondolkodású ellenzéket s tömegeket. A „Hívja vissza Orbán Viktor az embereit az utcáról!” című kollektív jajongás szintén közös, már előre megírt kottából származik. Úgy vélték, csakis ezzel az agresszív, monoton sulykolással lehet a társadalom tudatában rögzíteni, hogy aki tőlük eltérően, vagyis másként gondolkodik, az notórius felforgató elem: a pártállami időkhöz hasonlóan üldözendő. Ez a hisztérikus hangvétel uralja Demszky kampányfilmjét éppúgy, mint Gyurcsány rágalmazó, fizetett hirdetését Orbán Viktor, a jobboldal és az úgynevezett szélsőjobb összefogásáról.
Az összehangolt hazugságoffenzíva integráns része a jobboldali sajtó elleni hajsza, a Hír TV-vel szembeni bojkott, sőt a betiltás lehetőségének fölvetése. E mögött természetesen az a düh munkál, hogy ha nincs a Hír TV helyszíni élő közvetítése a múlt heti drámai budapesti eseményekről, a világ csak neokommunista interpretációkat kapott volna. A honi s a Hír TV adását átvevő CNN révén a külföldi tévénézők így viszont a látott valóságra támaszkodhattak. Ezzel megsemmisült az a kormánypárti koreográfia, hogy az álfüggetlen kommunikátorok által magyarázott, utólag szelektált képi beszámolók uralják a médiafelületeket.
Mindkét politikus paranoiás ellenségkép-keresése mélységes antiliberalizmusról árulkodik, amely „jobboldali elhajlásnak” tartja a sajtó- szólás- és gyülekezési szabadságot. A teljes nézetazonosság abban is tükröződik, hogy minden alkalommal durva dicséretekkel halmozzák el egymást a nyilvánosság előtt. Mindenfajta bírálatot személyük elleni támadásnak vesznek, s élből elutasítanak. Az sem véletlen tehát, hogy egyik politikustól sem tud idézni senki egyetlen bűnbánó, de legalábbis belátó mondatot sem, legyen szó közröhejbe fulladt Combino villamosokról, villaügyekről, avagy a lakosság tudatos megtévesztéséről, trágár, a társadalmat mélységesen lenéző szónoklatról.
Orvosok, pszichológusok közt már régóta folyik a szakmai diskurzus a két kormánypárti élember személyiségjegyeiről, viselkedésükben fölfedezhető kóros szimptómákról. Nehéz a szakmai vitában igazságot tenni, annyi azonban megkockáztatható: egyfajta „übermensch”-tudat figyelhető meg az érintetteknél. A legcsekélyebb lelkiismeret-furdalás, skrupulus nélkül képesek homlokegyenest eltérő álláspontot képviselni rövid időeltéréssel.

Libikóka-álláspontok

Ez a mutatvány csak akkor lehetséges, ha még a saját, óhatatlanul működő memóriájuk sem gátolja őket az érdekérvényesítésben. Demszky ezért tud egyszerre szavakban liberális, s boszszúszomjtól lihegő rendcsináló lenni, miközben riválisát, Tarlós Istvánt vádolja rendpártisággal és a szélsőséggel való kollaborálással – egyszerre. Ez magyarázza azt is, hogy a rendőrök jutalmazásakor – bár később elképesztő módon átíratta az MTI-tudósítást – arról beszélt, hogy ötven éve verte utoljára a tömeg a rendőröket. Gyurcsánynak ugyanezen okokból nem okoz komplexust, hogy libikókaszerűen változtassa az álláspontját. A mézesmázos, fuvolázó hangot és feminin gesztusokat a pillanat törtrésze alatt képes fenyegető tónusra váltani, ami különösen a huszadik századi német történelem ismerői számára tűnik a társadalomra nézve aggasztónak. Elképzelt világ – aposztrofálható az a látásmód, ahogy a valóságra ráoktrojálnák saját ideáikat, s így a múltat nem végképp eltörölni, hanem abszurd módon átírni akarják. Ezzel válik érthetővé, miként változtathatta meg a német kancellár szavait a szocialista milliárdos, nemzetközi porondon is prezentálva szavahihetetlenségét.
Ugyanígy lesznek logikusak Demszky imamalomszerűen elismételt mondatai Budapest fejlődéséről, miközben éppen az ellenkezőjéről győződhet meg mindenki. Látni kell, az MSZP– SZDSZ-koalíció egyre inkább egy test, egy lélek, s már nemcsak összeborulásról, hanem összeolvadásról van szó – az antidemokratikus, diktatórikus hagyományok égisze alatt. Törvényszerű tehát, hogy a két párt két kulcsfigurájának gondolatai is nagyon hasonlók.

Pártállami látványpolitizálás

A legfontosabb közös nevező mégis az, hogy csodafegyverként hisznek a kommunikáció mindenhatóságában, amellyel az alattvalók szerintük korlátlanul domesztikálhatók. A műbaloldali–álliberális recept szerint folyamatos pergőtűz alá kell venni a közvéleményt, így ha kellő számban zúdítják az emberekre a fals információkat és a megszorító, korlátozó intézkedések özönét, egy fejlődő közép-afrikai törzsi társadalomhoz hasonlóan az emberek belenyugszanak sorsukba, mint megváltoztathatatlanba. A két fő balliberális plakátember is erre van fazonírozva. Olyan kormányzást valósítanak meg, ahol a megszorításokkal járó csőd egyáltalán nem tragikus fejlemény, ellenkezőleg: a klientúra számára tengernyi hasznot hozó lehetőség. Ezzel viszont továbbviszik a pártállami rendszer látványpolitizálását, ahol sohasem a szakértelem szabta meg a követendő irányvonalat, hanem a pártos elkötelezettség, az úgynevezett megbízhatóság. Nem véletlenül vállalják fel ezt a metódust, s nevezik politikai kormányzásnak. Márpedig a politikai kormányzás nem más, mint a rendszerváltás előtti hatalomgyakorlási technika, amely az európai parlamentáris demokráciáktól egyre távolabb tolja Magyarországot, s mint a múltban, a jelenben s a jövőben is törvényszerűen a gazdasági-társadalmi csődhöz vezet.
Vasárnap és a rákövetkezendő időszakban arról dönt az ez idáig félrevezetett magyar társadalom, az állandó lecsúszást választja-e immár a valós helyzet ismeretében. S ehhez mérlegre kell tenniük az embereknek a két hivatásos csődember, Demszky Gábor és Gyurcsány Ferenc tevékenységét és szándékait is.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.