Ismét emelkedik a munkanélküliség

Úgy tűnik, hazánkban csak a választási időszakban csökken az állástalanok száma, hiszen tegnap az év eleji beszámolókkal szemben immár a második egymást követő negyedévről közölt növekvő munkanélküliségi adatokat a KSH. A 2006. június–augusztusi időszakban a foglalkoztatottak száma 3,946 millió, a munkanélkülieké 314 ezer fő volt, ami 7,4 százalékos munkanélküliségi rátát jelentett.

Dénes Zoltán
2006. 09. 28. 23:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Miután idén februárban 7,8 százalékra emelkedett a munkanélküliek aránya, a Központi Statisztikai Hivatal (KSH) a választások előtti időszakban mérsékelten csökkenő munkanélküliségi rátáról számolt be. A Központi Statisztikai Hivatal gyorsjelentései szerint a munkanélküliségi ráta a februári szintről áprilisra 7,5, majd júniusra 7,2 százalékra esett vissza. Az unió által követelt, valós adatokon nyugvó konvergenciaprogram leadási határidejének közzétételével azonban a ráta ismét látványosan kezdett emelkedni. Olyannyira, hogy a Központi Statisztikai Hivatal tegnap az idei június–augusztusi időszakra vonatkozóan már 7,4 százalékos rátáról volt kénytelen beszámolni, ami 0,2 százalékponttal magasabb az előző év azonos időszakában mért mutatónál A vizsgált időszakban átlagosan a 15–74 éves népesség alig 55 százaléka jelent meg a munkaerőpiacon, mely arány a munkavállaló korúak esetében 65 százalékos volt. Ezzel az adattal az unióban továbbra is sereghajtók vagyunk, bár a foglalkoztatáspolitikai területen hazánk egyik legfőbb vállalása az volt, hogy növeli a munkaerőpiacon dolgozóként vagy legalább munkanélküliként megjelenők arányát. A vizsgált időszakban 29 ezer fővel dolgoztak többen, mint egy évvel korábban, így a foglalkoztatotti létszám elérte a 3,946 milliót – olvasható a KSH tegnapi gyorsjelentésében. Amennyiben a Központi Statisztikai Hivatal ragaszkodna a szakmai pontossághoz, nyilvánvalóvá tenné, hogy a foglalkoztatotti létszám változása nem haladja meg a statisztikai hibahatárt.
A munkanélküliek 21,2 százaléka egyébként a 15–24 éves korosztályból került ki. Az e korcsoportra jellemző munkanélküliségi ráta 19,5 százalék volt, ez 0,2 százalékponttal alacsonyabb az egy évvel korábbinál. A munkanélküliek közel fele egy éve vagy annál régebben keresett állást. A munkanélküliség átlagos időtartama 16,8 hónapnak felelt meg.
A munkaerő-piaci elemzők szerint a megszorítócsomag következtében egyértelműen csökkenni fog a foglalkoztatás, mind a költségvetési, mind a versenyszféra területén, mivel a közszférában 25-30 ezres leépítés várható, a versenyszféra pedig a megnövekedett adó- és járulékterhek, illetve a csökkenő kereslet miatt kényszerülnek létszámleépítésre. Pedig a kormány korábban az uniónak benyújtott foglalkoztatáspolitikai stratégiájában még a munkaerőköltségek fokozatos csökkentését, illetve a kis- és közepes vállalatok támogatását ígérte a magasabb foglalkoztatási szint elérése érdekében.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.