Új Verespatak-ügy a Hargitán

Hevesen tiltakozik a székelyföldi Gyergyóditró lakossága a község határába olasz befektetők által tervezett szienitbánya megnyitása ellen. A ditrói székelyek szerint az üveg- és kerámiagyártás során használt szienit kitermelése a Verespatakra tervezett aranybányához hasonló környezetszennyezéssel fenyeget.

2006. 10. 04. 23:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Nem akarunk újabb Verespatakot – hangoztatja a Hargita megyei Gyergyóditró lakosságának többsége, elutasítva egy nemzetközi befektetőcég helyi szienitbánya-projektjét. A székelyföldi nagyközség határában az olasz Gruppo Minerali vállalat kíván nyílt színi szienitbányát létesíteni, geológiai mérések szerint ugyanis a környező hegyek mintegy 18 millió tonna ásványt rejtenek magukban. Az olaszok által Romániában alapított Ditrau Mining Corporation Kft. 2004-ben húszéves bérleti szerződést kötött a gyergyóditrói közbirtokosság korábbi vezetőségével, és a megállapodás értelmében a közbirtokosság évi hatezer euróért lemondott a százhektáros terület használati jogáról. A román állam ugyancsak húsz évre biztosította a kitermelési jogot a Gruppo Mineralinak. Az olaszok egyébként 26 új munkahellyel kecsegtetik a helyieket, ennek fejében azonban a külszíni kitermelés során elhordanák az Újhavasnak nevezett vidék egyik hegyét, ráadásul a kőzetet a községen keresztül szállítanák, por- és zajszennyezéssel terhelve a ditróiakat, lehetetlenné téve a mezőgazdaságot, az állattenyésztést, tönkretéve a fejlődő turizmust.
A gyergyóditróiak az idén nyáron, egy lakossági fórumon arra figyelmeztettek, hogy a kitermelés radioaktív sugárzással is fenyeget, hiszen a szienitbánya tervezett helyszínén urán-, tórium- és káliumlelőhely is található. A helyi székelyeket nem bírta jobb belátásra az sem, hogy településük polgármesterét a befektetők olaszországi vendégutazáson győzték meg a beruházás „környezetbarát” voltáról. A témában október elsején rendezett népszavazáson a szavazásra jogosult ditróiak többsége határozottan elutasította a bányatervet.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.