Világnap az erősebb csontokért

MTI
2006. 10. 18. 23:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Kerekasztal-beszélgetést tart ma a belgyógyász és a reumatológiai szakma szakértőinek részvételével a csontritkulás pénteki világnapja alkalmából az Osteoporosis Betegek Magyarországi Egyesülete.
Az életkor előrehaladtával nő a csontritkulás megjelenésének valószínűsége. Míg az ötvenéves nők harminc százalékánál következhet be, addig a nyolcvanévesek korcsoportjában már igen magas arányban (70 százalék) jöhet létre csípő-, deréktáji, gerinc- vagy alkartörés. Magyarországon a mozgássérültek harmada (körülbelül 30 százaléka) csontritkulás miatt lett tartósan fogyatékos. Az érintettek 65 százaléka 55 éves kora után vált véglegesen mozgáskorlátozottá. Ez a gyakorlatban azt jelenti, hogy ezek az emberek már jóval a nyugdíjkorhatár előtt elvesztették munkaképességüket, súlyos terhet róva ezzel az amúgy is alulfinanszírozott ellátási rendszerre.
Az osteoporosis az egyik „legdrágább” krónikus betegség. A törések kezelésének költségei direkt (kórházi ellátás, kórházi rehabilitáció, járóbeteg-szolgáltatás, hosszú távú szanatóriumi kezelés) és indirekt (szövődmények további kezelése, szociális kiadások, családi többletköltségek) részből állnak össze. Hazánkban 1999-ben 11 milliárd forintba került a csontritkulásban szenvedők kezelése, ez az összeg napjainkra többszörösére emelkedett. Ehhez járulnak még a leszázalékolások költségei, valamint a munkaképtelenség miatt keletkező adóbevétel-csökkenés.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.