Csak 39 kórház ússza meg a leépítést

Nyolc intézménnyel bővült az úgynevezett súlyponti, azaz kiemelt kórházak száma a parlament hétfői döntése értelmében. A kormánypárti többség kizárólag azoknak a kórházaknak adott „kegyelmet”, amelyek a koalíciós javaslatcsomagban szerepeltek; az ellenzéki kezdeményezéseket nem szavazták meg.

Joó István
2006. 12. 12. 23:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Érintetlenül hagyta a hétfő esti parlamenti szavazás a kormány által támogatott ajánlatot a kiemelt (súlyponti) kórházak köréről. Vagyis a kórházi dolgozók, szakmai szervezetek, fővárosi és vidéki lakosok heves tiltakozásai, fideszes demonstrációk és intenzív kormánypárton belüli lobbizások ellenére végül több kórház sem került be „Noé bárkájába”, csak az a nyolc, amely a kabinet és az egészségügyi bizottság kormánypárti többsége által támogatott módosító indítványban szerepelt. Ezek: vidéken a soproni, a karcagi, a siófoki kórház, Budapesten a Bajcsy-Zsilinszky, az Uzsoki, a Szent János, a Szent Imre, valamint a Jahn Ferenc nevét viselő kórház. Így összesen harminckilenc egészségügyi intézmény ússza meg egészen vagy részben a leépítést, osztálybezárást vagy teljes megszüntetést, a kizsuppoltatást, a kárukra és a betegek kárára történő ingatlanbizniszeket. Mindazt, amit finoman a kórházrendszer strukturális átalakításának neveznek az MSZP és az SZDSZ szakpolitikusai. Csak a súlyponti kórházak fogadnák a daganatos betegeket; szívműtétért, szervátültetésért is ezekbe kell elutazni – akár 50 kilométerről is – a betegeknek vagy látogató hozzátartozóiknak. Katasztrófa vagy járvány fellépése esetén csak a szóban forgó kiemelt kórházak lesznek képesek és illetékesek ellátni a szükséges szolgáltatásokat. Mindez annak a jegyében, amit a szaktárcavezető oly gyakran hangoztat: a betegnek – szerinte – nem az számít, hogy lakóhelyéhez menynyire közel látják el, hanem az ellátás színvonala. A regionális egészségügyi tanácsokra bízzák a többi – a jövőben területinek (le)minősített – kórházak sorsát. Úgy tűnik, a Molnár Lajos vezette egészségügyi tárca a „vesztesek” közül több mint huszonötnek szán kegyelemdöfést, azaz ezekben megszűnne az aktív ellátás. Budapesten például a Sportkórház – amelyre vonatkozóan hiába kértek miniszterelnöki „kegyelmet” az olimpiai bajnokok –, a Szent Rókus, a Schöpf-Mérei, a Szent Ferenc és a Svábhegyi Gyermekgyógyintézet, a soproni állami szanatórium esetében fontolgatják a teljes aktív kapacitás megsemmisítését. Úgy tűnik, immár semmi nem állhat annak útjában, hogy 60 ezerről 44 ezerre csökkenjen az aktív kórházi ágyszám, ám 20 ezerről 27 ezerre változik a kialakítandó krónikus férőhelyek száma.
A kormánykoalíció szavazógépe annak ellenére működött hétfőn, hogy jó néhány szocialista országgyűlési képviselő lobbizott azért, hogy a településén, körzetében található kórház bekerüljön az „elit” intézmények közé. Nem kizárt, hogy végül – különösen, hogy látták a központosított hatalmi hajthatatlanságot – engedniük kellett a frakciónyomásnak, a „helyi érdek”, illetve saját hosszú távú választási érdekük, politikai karrierjük ellenében.

Mikola az ingatlanbizniszről. Óriási ütemű ingatlanbiznisz kezdődött és folyik az egészségügyben, az új tőketulajdonosok rászabadultak a közvagyonra – jelentette ki Mikola István. A fideszes szakpolitikus kiemelte a Szabolcs utcai kórházat, amely jogutód nélkül szűnik meg, a telket pedig – szerinte – a kormányzati negyed kialakítására használják majd fel. A törvénytervezetek szerint ha egy egészségügyi intézmény megszűnik, az ingatlan árának ötven százalékát kell visszaforgatni az egészségügybe, jogutód nélküli megszűnés esetén pedig semmit. Emlékeztetett, hogy a Fidesz azt javasolta: bármilyen módon szűnik is meg egy egészségügyi intézmény, értékének száz százalékát forgassák vissza a rendszerbe. Mikola aggodalmát fejezte ki az Országos Idegsebészeti Intézet Amerikai úti palotája, a Pszichiátriai Intézet lipótmezei épülete, a gerincsebészeti központ, a Sportkórház, a Svábhegyi Gyermekgyógyintézet, illetve az összes egyházi fenntartású egészségügyi ingatlan miatt. Ezekkel az intézményekkel ugyanis a jövőben nem számol a kormányzat – fűzte hozzá.
A folyamatokat úgy jellemezte: „átgondolatlan akciózás az egészségpolitikában, kapkodó arroganciával vegyítve, nyilvános értetlenség, szellemi szélcsend és manipuláció”. Emellett „gátlástalan, arcpirulás nélküli hazudozásnak” nevezte a kormány reformmal kapcsolatos kommunikációját. Arról is beszélt, hogy „nyomul a gazdasági miniszter és az öccse”, aki informatikai cégeket vásárol fel, és ők szállítják majd a gyógyszertáraknak és az orvosi szolgáltatóknak az informatikai rendszert. „Még ki sem hűlt a köztársasági elnök aláírása a gyógyszerbiztonsággal foglalkozó törvényen, a miniszter kabinetfőnöke a miniszter érdekeltségével Ferihegyen gyógyszertár alapításra kért engedélyt” – tette hozzá. A Fidesz név szerinti szavazást kezdeményez a kórháztörvényről szóló december 18-i végszavazáskor.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.