Székelyföldi nyomozás

A nemzetbiztonság és a jogállamiság veszélyeztetésének gyanújával indított vizsgálatot a bukaresti legfőbb ügyészség a székelyföldi autonómiatörekvések kapcsán. A többek között hírszerzési jelentések alapján zajló nyomozást megfélemlítési kísérletnek tartják az erdélyi magyar politikusok.

2007. 03. 07. 0:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Egyszerre két szálon zajlik ügyészségi vizsgálat Romániában – hivatalos megfogalmazás szerint – „a székelyföldi helyzet” ügyében, amely minden bizonnyal a területi autonómia megvalósítását célzó törekvéseket foglalja magában. Robert Cazanciuc, a bukaresti legfőbb ügyészség szóvivője tegnap lapunknak elmondta, a nyomozó hatóság a Román Hírszerző Szolgálat (SRI) jelentése, valamint a Gheorghe Funar szenátor bűnvádi feljelentése nyomán indította. Megtudtuk, a főügyészség részeként működő szervezettbűnözés- és terrorizmusellenes igazgatóság (DIICOT) illetékesei a két doszsziéban arra keresnek választ, hogy milyen mértékben veszélyeztethetik a nemzetbiztonságot és a jogállamiságot a Hargita és Kovászna megyében folytatott tevékenységek. Emlékezetes, a szélsőségesen nacionalista Nagy-Románia Párt főtitkáraként Funar nemrég bűnvádi feljelentést tett a Romániai Magyar Demokrata Szövetség (RMDSZ) székelyföldi polgármesterei és önkormányzati képviselői ellen, akik tavaly Szövetség a Székelyföldért néven önkormányzati társulást alapítottak. A kolozsvári expolgármester a napokban elmondta: „megbízható” információi vannak arról, hogy a székelyföldi magyarok március 15-én kikiáltják a régió területi autonómiáját, sőt szerinte ezeket a törekvéseket szolgálja Sólyom László köztársasági elnök jövő heti, nem hivatalos erdélyi látogatása is. Másrészt az ügyészségi vizsgálat a román hírszerzés jelentésén alapszik, amelynek igazgatója, George Maior egy héttel ezelőtt tájékoztatta a bukaresti parlament titkosszolgálatokat felügyelő bizottságát a Székelyföld területi autonómiája tárgyában zajló, nem hivatalos népszavazásról. Maior akkor közölte, hogy rendszeresen tájékoztatta az államelnöki hivatalt, a miniszterelnököt és a belügyminisztert az ottani eseményekről, a titkosszolgálati dokumentumok titkosságának feloldását pedig március 20-ra ígérte.
Markó Béla RMDSZ-elnök szerint a román hatóságok megfélemlítésre akarják felhasználni a nyomozást, mivel az ügyészség már az előzetes vizsgálat tényét is a nyilvánosság elé tárta. Ferencz Csaba, az autonómiareferendumot szervező Székely Nemzeti Tanács alelnöke meglepetésének adott hangot a belső népszavazás ügyében indított nyomozás kapcsán, hiszen Vasile Blaga román belügyminiszter korábban kijelentette: a referendum nem törvényellenes.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.