A felejtés munkája

2007. 04. 19. 23:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Kétségtelenül sok a pótolnivaló a XX. századi totális diktatúrák rémtetteinek feltárásakor és bemutatásakor. Az ezt szolgáló erőfeszítések elmulasztásánál csak egy dolog szorongatóbb, ha megfeledkezünk a már elvégzett erőfeszítésekről és gyászmunkáról. Lovas István az 1932–1933-as, mesterségesen előidézett ukrán éhínséget bemutató brüsszeli kiállításról írt öszszefoglalójában (Sztálin munkája, Magyar Nemzet, 2007. április 7.) kórképet ad a tragédiát övező összeurópai érzéketlenségről. Cikke tanúsága szerint ezen az érzéketlenségen éppen a brüsszeli kiállítás látszik rést ütni. „Az ukrán holodomorról a világ, ahogyan Magyarország is, igen keveset tud” – írja, és pozitív kivételként a Demokrata hetilapban 1994-ben folytatásokban ismertetett Conquest-könyvet, A bánat termését (Robert Conquest: The harvest of sorrow, 1986, University of Alberta Press) említi. Zárójeles megjegyzésben Lovas rögzíti még, hogy a magyar Országgyűlés 2003. november 26-i ülésén megemlékezett a tragédiáról, így az olvasó azt hiheti: Magyarországon más nem történt.
Az ukrán éhínséget bemutató, azt kiállítással is feldolgozó magyar intézményként kötelességünk, hogy kiegészítsük Lovas sovány lajstromát. A Terror Háza Múzeum az Ukrán Országos Önkormányzattal együtt 2003. december 8-án adta át az Éhínség Ukrajnában 1932–1933 című kiállítását, amelyet Jurij Boguckij ukrán kulturális miniszter nyitott meg, és amely több mint tizenötezer látogatót fogadott. A megnyitóünnepségen ukrán egyházi méltóságokat is felvonultató népes delegáció vett részt, a múzeum megrendítő gyászszertartásnak adhatott otthon. A megnyitó másnapján nemzetközi konferencia volt a Terror Háza Múzeumban, ahol mintegy tizenöt kutató összegezte a kutatások eredményeit. A kiállításról, a tanácskozásról részletesen beszámolt a Magyar Nemzet, a Népszabadság, a Magyar Hírlap, a Magyar Televízió, a Duna TV és a TV2, hogy csak néhány médiumot említsünk. Ugyancsak egy, a Terror Háza Múzeum szervezte konferencián szólalt fel Richard Pipes neves amerikai történész (Sztálinizmus kettős mérce nélkül), míg 2005-ben a népirtás valódi dimenzióit kortanúként az elsők között leíró Arthur Koestlerre emlékeztünk egy zsúfolásig megtelt nemzetközi tanácskozáson. Zárásképp: a magyar Országgyűlés nemcsak ülésen emlékezett meg az áldozatokról, de 2003. november 24-én egyhangúlag (!) fogadta el a 1932–33-as ukrajnai éhínségnek emléket állító határozatot.
Terror Háza Múzeum

Egy kis adag rosszindulat azért kell ahhoz, hogy néhány példa megadásából valaki egy kizárólagos listát kérjen számon. Főként, ha a szövegben a Conquest-könyv kapcsán ez állt: „A Demokrata hetilap 1994 novemberében három hónapon át folytatásokban ismertette Robert Conquest, az ukrán holodomort elsőként feltáró brit történésznek A bánat termése címen 1986-ban megjelent könyvét, de a balliberális sajtó ezen apokaliptikus méretű népirtásról jószerével hallgatott és irányában szinte semmilyen érdeklődést nem mutat…” Tehát a balliberális sajtó.
Vagyis e hetilap 1994-ben – kilenc évvel azelőtt a Terror Házában e népirtásról megrendezett kiállítása előtt – tudomásom szerint úttörőként törte át a tízmillió áldozatot követelő holodomorról való hallgatás falát. A Terror Háza levelének utolsó mondatában foglalt kiegészítést pedig hálásan köszönöm.
Lovas István

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.