Bizonytalanság a Lipót betegei között

Teljes a bizonytalanság a megszüntetésre ítélt Országos Pszichiátriai és Neurológiai Intézetben (OPNI), a betegek és a dolgozók továbbra sem tudják, hogy mi lesz a sorsuk, hová kerülnek. Eközben – lapunk információi szerint – az épületegyüttes értékfelmérése miatt a minisztérium egyre sürgeti a gyógyító központ felszámolását, a kiürítés újabb határideje szeptember. Úgy tudjuk, a felszámolást végző miniszteri biztos, Tasnádi Zoltán lett az intézmény gazdasági igazgatója is.

Szarka Ágota
2007. 04. 17. 23:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Már csak 600 beteget ápolnak a Lipótmezőn, az utóbbi hetekben körülbelül 200, lehetőleg stabil családi hátterű pácienst küldtek haza, és folyik a járóbeteg-ellátás leépítése is. A kaotikus viszonyokat jól jellemzi, hogy ennek ellenére kénytelen új betegeket is fogadni a felszámolás alatt álló intézmény. Ennek oka, hogy a Lipót kezeltjei egy részének ellátására a minisztérium által kijelölt Semmelweis Egyetem kórháza egyelőre nem tudja fogadni sem a régi, sem az új betegeket, így megbízási szerződéssel továbbra is a Lipótmezőn kaphatnak ellátást a III. és a IX. kerület rászorultjai. További gondokat okoz, hogy az új rendszer szerint ha a Lipótról hazaküldött beteg állapota rosszabbodik, csak úgy kerülhet másik intézménybe, ha előbb felkeresi a háziorvost, és az beutalja a kórházba. Orvosi vélemények szerint ez mindenképpen hátrányos a beteg számára, hiszen sok pszichiátriai ápoltnak nincs betegségtudata, nem érzékeli azt, hogy kezelésre lenne szüksége. Könnyebbséget jelentene, ha közvetlenül más intézménybe lehetne áthelyezni a betegeket, de a reformintézkedések ezt nem teszik lehetővé.
Kérdéses, hogy a pszichiátriai betegek kezelésére kijelölt új intézmények képesek-e megbirkózni a Lipótmező kiürítésével járó többletterheléssel.
Az biztos, hogy az OPNI 350 dolgozójának mennie kell, de hogy hol helyezik el őket, azt még ők sem tudják. Sokan vannak az ötvenes korosztályból – egész életükben ott dolgoztak –, akik néhány év híján nem jogosultak az előnyugdíjra, és koruk miatt esélyük sincs, hogy visszakerüljenek a munkaerőpiacra. Lapunk úgy tudja, ennek ellenére felsőbb helyről már világossá tették: nincs mód a méltányosságra, korkedvezményre.
Mint lapunk megírta: Lenkovics Barnabás, a leköszönt emberi jogi ombudsman a Lipótmező felszámolásával kapcsolatos jelentésében igen súlyos aggályainak adott hangot, megállapítva, hogy az átszervezés „megvalósítja a betegek, illetve az ellátási területhez tartozó lakosság tekintetében a lehető legmagasabb szintű testi és lelki egészséghez fűződő alkotmányos jog sérelmének közvetlen veszélyét”. Lenkovics az Országgyűlés emberi jogi bizottsága tegnapi ülésén kifejtette, továbbra is alkotmánysértőnek tartja az OPNI átszervezését. Az a módszer és az az ütemezés, ahogyan a kormány az OPNI-t be akarja zárni, súlyos alkotmánysértést valósít meg – mondta. Matejka Zsuzsanna, az egészségügyi tárca kabinetfőnöke viszont azzal érvelt, hogy az OPNI épülete nem alkalmas a betegellátásra, gazdaságosan nem lehet működtetni.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.