Ellenzéki nyitottság

A rendszerváltás óta először fordult elő, hogy a magyar pártokat, illetve 1998-tól a Magyar Koalíció Pártját (MKP) képviselő honatya viszszaadta a szlovák parlamentben szerzett mandátumát.

Neszméri Sándor
2007. 04. 12. 23:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Gyurovszky László, a második Dzurinda-kabinet építésügyi és régiófejlesztési minisztere Bárdos Gyula frakcióvezetőnek jelezte, visszavonul a nagypolitikából, nem kívánja kitölteni négyéves képviselői megbízatását. Bárdos Gyula lapunknak úgy nyilatkozott, Gyurovszky „személyes indokokkal” magyarázta döntését, de az mindenképpen összefüggésben van azzal, hogy az MKP március végi tisztújító közgyűlésén Bugár Bélát Csáky Pál váltotta a pártelnöki poszton. Értesüléseink szerint azonban Gyurovszky nem fordít teljesen hátat a politikának, illetve az MKP-nak, Vágsellyén továbbra is betölti önkormányzati képviselői posztját, s a magyar párt városi szervezetének is az elnöke marad.
Emlékezetes, hogy Gyurovszky Lászlót a tisztújító kongresszus előtt azok közé sorolták, akik Bugár Bélát támogatják, egyszersmind őt is „a Világi Oszkár nevével fémjelzett vállalkozói csoport” tagjának tekintették, amelynek egyes vélemények szerint túl nagy volt a hatása az MKP politikájára. Gyurovszky mellett még két parlamenti képviselő neve is felmerült: Simon Zsolt volt mezőgazdasági miniszteré és Bastrnák Tiboré, Révkomárom polgármesteréé, ők azonban – Bárdos Gyula szerint – nem kívánnak lemondani képviselői mandátumukról. Gyurovszky mandátumát egyébként Juhász György, a nyitrai Konstantin Egyetem tanára tölti majd ki, aki az elmúlt választási ciklusban is pótképviselőként jutott a törvényhozó testületbe.
Közben Csáky Pál és a párt újonnan megválasztott vezetői felvették a kapcsolatot a szlovák ellenzéki pártokkal; első hivatalos találkozójukra a Szlovák Demokratikus és Keresztény Unió (SZDKU) székházában került sor. A megbeszéléseket követően Mikulás Dzurinda, az SZDKU elnöke leszögezte: a sajtó képviselőivel és néhány kormánypárti politikussal szemben nem tart „az MKP radikalizálódásától”. Pavol Hrusovsky, a Kereszténydemokrata Mozgalom elnöke is úgy véli, nincs miért „pálcát törni az MKP új vezetése felett, időt kell adni nekik, hogy rendezzék a párt sorait”.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.