Elnöki vétóra vár Washington

Egy nappal a képviselőházat követően, csütörtökön a szintén demokrata többségű szenátus is határidőt szabott az iraki csapatkivonás megkezdésére. Közben a párt elnökjelölt-aspiránsainak első vitája szintén a háború körül forgott.

Hírösszefoglaló
2007. 04. 27. 23:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Jórészt párthovatartozás szerint döntöttek a szenátorok, 51 szavazattal 46 ellenében. „Az elnök kudarcot vallott azzal a küldetésével, hogy békét és demokráciát adjon az iraki népnek. Ideje hazahívni Irakból katonáinkat” – mondta a vitában Robert Byrd szenátor. Az iraki és afganisztáni hadműveletekhez pótlólagos forrást biztosító költségvetési törvénybe belefoglalták, hogy október 1-jéig meg kell kezdeni az amerikai csapatok kivonását Irakból. A 124,2 milliárd dollárt előirányzó törvény szerint a csapatkivonást 2008. március 31-ig be kell fejezni. George W. Bush elnök előre jelezte, hogy meg fogja vétózni a törvényt, s a Fehér Ház szóvivője újra megerősítette ezt csütörtökön, a szenátusi szavazás után. Az államfő akkor lenne tétlenségre kárhoztatva, ha kétharmados többség szavazta volna meg a törvényt, de erre a demokratáknak nincs lehetőségük. Dana Perino elnöki szóvivő szerint „defetista törvényről van szó, amely lényegében megjelöli a kapituláció időpontját”.
Nuri al-Máliki iraki kormányfő szintén bírálta az amerikai törvényhozás döntését, a kivonulási határidő megszabását, mert az „rossz üzenetet” közvetít a felkelőknek, kitartásra buzdítva őket.
Irak volt a fő témája annak a vitának is, amelyben a Demokrata Párt potenciális 2008-as elnökjelöltjei először ütköztették álláspontjukat. A nyolc politikus Orangeburg egyetemi campuson találkozott, és udvarias hangnemben beszélgetett, igaz, Barack Obama emlékeztette a hallgatóságot: büszke arra, hogy kezdettől ellenezte az iraki háborút, szemben legnagyobb ellenfelével, Hillary Clintonnal, aki 2002 végén megszavazta az inváziót. Ha ez az elnök nem vonul ki Irakból, „majd megteszem én elnökként” – jelentette ki a volt first lady.
A háború korábbi eseményei is kísértenek. Spanyolországban eljárást indítottak három amerikai katona ellen, akik egy spanyol fotóriporter halálát okozták Bagdadban, a 2003-as amerikai hadjárat alatt. José Couso, a Tele Cinco tévétársaság operatőre 2003 áprilisában halt meg, amikor egy harckocsi tüzet nyitott a Palestine szállóra.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.