Elsodorja a cégeket a csőd

Csaknem negyedével több cég vált fizetésképtelenné az év első három hónapjában – derül ki a Coface Hungary legújabb elemzéséből, amely szerint a helyzet egyre súlyosabbá válik, és ebben komoly szerepe van a tartozási láncok túlburjánzásának.

Kiss Roland
2007. 04. 10. 23:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Csaknem 24 százalékkal nőtt a cégek fizetésképtelenségi mutatója, ezen belül a végelszámolások száma több mint 41 százalékkal emelkedett meg 2007 első negyedévében a tavalyi év hasonló időszakához képest – közölte tegnap a Coface Hungary hitelminősítő és követeléskezelő társaság. Az elemzésből kiderül, hogy a fizetésképtelenség az építőipari és a kereskedelmi cégek körében okozza a legsúlyosabb gondokat, és a Coface arra számít, hogy a helyzet tovább romlik. Igen nehéz éveknek nézünk elébe, hiszen a kockázatok a gazdaság egészében tovább nőnek – áll az elemzésben. Mikael C. Szabo, a Coface ügyvezető igazgatója arra is figyelmeztet, hogy bár a cégek száma a csődök ellenére is emelkedett, ennek oka nem a gazdaság élénkülésében keresendő. A számok hátterében az áll, hogy a bajban lévő vállalkozások igyekeznek különböző trükkök segítségével a hitelezők rovására kimenteni a cég vagyonát és tevékenységét egy másik vállalkozásba – véli Mikael C. Szabo, aki hasonló okokat lát a körbetartozások mögött is. A Coface közleményében úgy fogalmaz, hogy ma már nem szégyen a nemfizetés, mindenki a tartozási láncokkal magyarázza a késedelmet, ám életképes javaslat a gondok megoldására alig-alig született.
A fizetésképtelenségi eljárások számának emelkedése önmagában is sajnálatos dolog, ám az igazi baj az, hogy mindez csak a jéghegy csúcsa – közölte lapunk kérdésére Parragh László, a Magyar Kereskedelmi és Iparkamara elnöke, aki szerint a magyar kis- és középvállalkozások (kkv-k) hosszú évek óta súlyos gondokkal küzdenek, sokakat pedig komoly válságba sodornak a mostani megszorítások. Mindenki túl akarja élni a nehéz éveket, a csődök megszaporodása tehát arra utal, hogy ez egyre kevesebbeknek sikerül – fogalmazott. Hozzátette, hogy a gazdaságból ezekben a hónapokban 630 milliárd forintot vonnak ki, és ennek hatása még évekig érezhető lesz. – Nemcsak a 2007-es, de a következő néhány sem a vállalkozások éve lesz, hiszen a magyar kkv-k jövedelemtermelő képessége és tőkéje alacsony, ugyanakkor magas élőmunka- és egyéb adóterheket viselnek – véli Vadász György, a Budapesti Kereskedelmi és Iparkamara alelnöke is, aki mintegy 600 milliárd forintra becsüli a körbetartozások összértékét.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.