Komoly érvágást jelenthet a gazdaságnak, ha az Európai Bizottság nem változtat a Magyarország számára 2008 és 2012 között engedélyezett szén-dioxid-kibocsátási egységek mennyiségén. Szabó Gergely, a kvóták kereskedelmével foglalkozó Vertis Környezetvédelmi és Pénzügyi Tanácsadó Kft. elemzőjének közlése szerint 2005-ben Magyarország teljes szén-dioxid-kibocsátása 26 millió tonna volt, az új kibocsátási keret pedig 26,9 millió tonnás lesz – de ebbe olyan cégeknek is bele kell férniük, amelyek 2005-ben még nem tartoztak a rendszer hatálya alá.
Az alacsonyan meghúzott határ környezetvédelmi szempontból természetesen hasznos, csak nem biztos, hogy a magyar gazdaság képes lesz előteremteni az ezzel járó többletköltségeket. A legnagyobb kérdés alighanem az lesz, hogyan illeszthetők bele a keretbe a tervezett gázerőmű-építések. Leosztható egység híján a beruházók végső soron elállhatnak terveiktől, s akkor az áramellátással lesznek problémáink, ha pedig a hiány dacára mégis megépülnek az erőművek, az áram árát felverik majd a beruházók kvótavásárlási költségei.
Valószínű, hogy Magyarország nem hagyja ennyiben az ügyet, és megpróbál tárgyalni Brüsszellel. Ebből a szempontból a lehető legrosszabbkor jött a környezetvédelmi tárca élén folyamatban lévő minisztercsere, hiszen az új vezető egy ideig még hivatalával ismerkedik.

Brüsszel vs. Magyarország: már több mint 40 ezren követelik Magyar Péterék távozását