A Függetlenség terén az oroszbarát miniszterelnököt, Viktor Janukovicsot támogató Régiók Pártjának hívei, valamint szocialista és kommunista tüntetők gyűltek öszsze már kora reggel több ezren, kék-fehér, illetve rózsaszínű és vörös zászlók alatt, hogy tiltakozzanak Viktor Juscsenko elnöknek a parlamentet feloszlató rendelete ellen, amelyet alkotmány- és népellenes döntésnek tartanak.
Az államfő hívei az ukrán főváros Európa terén tartottak megmozdulást, hogy a nap második felében narancsszínű lobogói alatt az alkotmánybíróság elé vonuljanak az elnöki rendelet, illetve a politikai nyomásgyakorlásra panaszkodó alkotmánybírák támogatására. A rendőrség megerősítette jelenlétét a tüntetések környékén, ám nem akadályozta meg a demonstrációkat. Juscsenko egy tizenöt pontos javaslatot dolgozott ki, hogy kompromisszumra jusson Janukovicscsal. Az államfő a dokumentumban egyebek között úgy vélekedett, hogy módosítható a rendkívüli parlamenti választások – általa már május 27-re kitűzött – időpontja.
*
Viktor Janukovics kijelentette, hogy az elnökkel kötendő megállapodás egyik lehetséges pontja a parlament feloszlatásáról kiadott rendelet végrehajtásának felfüggesztése lenne. „Ha az elnök felfüggeszti a rendelet végrehajtását, az lesz az első lépés, amely lehetőséget ad a társadalom megnyugtatására. Ha ezt nem teszi meg, minden – egyelőre beláthatatlan – következmény az ő lelkiismeretén fog száradni” – mondta a miniszterelnök.
A törülközőt a küzdőtérre elsőként az alkotmánybíróság dobta be, amelynek elnöke már a múlt héten benyújtotta lemondását, majd miután ezt a testület nem fogadta el, Ivan Dombrovszkij halaszthatatlan gyógykezelés címén befeküdt a kórházba. Kedden viszont már öt újabb bíró jelentette be, hogy a rájuk nehezedő politikai nyomás miatt nem hajlandók részt venni az elnöki rendelet alkotmányosságának a vizsgálatában. Szerintük ugyanis a kialakult helyzetben nem hozhatnak olyan döntést, ami miatt ne támadnák, illetve ne vádolnák elfogultsággal őket.
Egyelőre azonban a szemben álló politikai táborok elsősorban egymást szapulják. A koalíció tagjai azzal vádolták meg az államfőt, hogy így akarja ellehetetleníteni a testület működését, hiszen tisztában van azzal, hogy számára csakis kedvezőtlen lehet a döntés. Olekszandr Moroz házelnök pedig mindezt azzal tetőzte meg, hogy javasolta a törvényhozásnak az öt alkotmánybíró eltiltását, mivel véleménye szerint őket a törvény nem hatalmazza fel arra, hogy a nyilvánosság elé állva értelmezzék bármilyen felmerülő kérdés alkotmányosságát. Ők csak testületi döntés kialakításában vehetnek részt. Az ellenzék viszont a koalíciót tette felelőssé a kialakult helyzetért. A Mi Ukrajnánk frakcióvezetője, Vjacseszlav Kirilenko azzal a kéréssel fordult az államfőhöz, hogy bízza meg a főügyészséget és a biztonsági szolgálatot az öt alkotmánybíró által említett tények kivizsgálásával. Kirilenko szerint a felelősséget azoknak kell vállalniuk, akik nem hajlandók teljesíteni az államfő rendelkezését. Politológusok szerint viszont bármi is fog történni, a rövidebbet minden bizonnyal az államfő húzza majd.
A kialakult helyzet egyre inkább megosztja a politológusokat, még az ellenzéki táboron belül is. Olekszij Danilov és Dmitro Vidrin, akik egyébként a Julija Timosenko Tömb parlamenti képviselői is, az öt bíró lemondását úgy értelmezik, hogy a várható döntés nem Juscsenkónak fog kedvezni. Ha pedig ez így lesz, szögezte le Danilov, akkor az államfőnek, mint politikusnak, le kell mondania. Kollégája vélekedését Dmitro Vidrin azzal egészítette ki, hogy Juscsenkónak akkor is komoly nehézségekkel kell számolnia, ha a választásokra mégis sor kerül, hiszen fennáll a veszélye annak, hogy a jelenlegi koalíció tagjai nem vesznek abban részt, így a választást sem idehaza, sem pedig külföldön nem ismerik el, következésképpen azt meg kell majd ismételni.
Közvetítők nyugatról. Aleksander Kwasniewski volt lengyel köztársasági elnök tegnap Kijevben személyes megbeszélést folytatott a szemben álló vezetőkkel. A hangsúlyozottan privát találkozók tartalmáról nem hoztak nyilvánosságra részleteket, az ukrajnai patthelyzet nemzetközi vonatkozásairól mindazonáltal eltérők a vélemények. Míg Janukovics miniszterelnök európai közvetítők bevonását sürgeti, addig ellenfele, Juscsenko elnök Ukrajna belügyeként jellemzi a történteket. A miniszterelnök a napokban Ausztria és Lengyelország segítségét is kérte a problémák békés rendezésében, a megszólítottak azonban tartózkodnak az Ukrajna belső hatalmi játszmáiba való beavatkozástól. Ausztria uniós főbiztosa, az európai szomszédságpolitikáért felelős Benita Ferrero-Waldner tegnap a mielőbbi tárgyalásos megoldást szorgalmazta nyilatkozatában, s hasonlóan politikai megegyezésre szólított fel Javier Solana, az Európai Tanács főtitkára is. (G. D.)

Tigris ikerpár született a Budapesti Állatkertben – videó