Nemrég jelentették be a brit hatóságok, hogy Middlesborough-ban kísérletet kezdtek a beszélő térfigyelővel. A városban elhelyezett 158 térfigyelő közül hetet hangszóróval láttak el, amelyen keresztül a központi vezénylőteremből a rendbontókat figyelő illetékes, harsányan rivallhat a törvénytelen cselekedet elkövetőire. A felügyelő így rászólhat a kerékpárosra, aki a járdán biciklizik, a szemetelőre, aki eldobja az üres kólásdobozt, vagy a kocsma előtt verekedőkre. Middlesborough polgárai vegyes érzelmekkel fogadják a technika e legújabb vívmányát. Sokan elborzadva ismerik fel az akcióban George Orwell mindenkire felvigyázó „Nagy Testvérét”. Manapság kétségtelenül a brit a világ legjobban szem előtt tartott népe: a földkerekség összes térfigyelőjének egyötödét Nagy-Britanniában telepítették, holott az ország lakói a világ összlakosságának mindössze egy százalékát teszik ki. Eddig húsz város, köztük London jelezte, hogy be akarja vezetni a Middlesborough-ban bevált „beszélő térfigyelőt”.
A belügyminisztérium bűnüldözési költségvetése hetvennyolc százalékát fordítja a körülbelül 4,2 millió készülék felszerelésére, működtetésére, karbantartására. Leszámítva néhány nagy áruházat, az első térfigyelőket a londoni földalatti vezette be 1961-ben, hogy a szerelvény vezetője lássa, indíthat-e. A baleset-megelőzés néhány év alatt utasok, járókelők, vásárlók biztonsági célú megfigyelésére is kiterjedt, kivált az Ír Köztársasági Hadsereg terrorakciói miatt. 2005-ben, a hírhedt július
7-i bombamerénylet-sorozat után órákkal lehetett a tévé híradásában látni a négy öngyilkos merénylőt a metró egyik folyosóján.

Ferenc pápát gyászolja az ország – képeken a Szent István Bazilikában tartott szentmise