Hasadás Bagdadban

Miközben a népszerű Muktada asz-Szadr síita vezető visszahívta képviselőit a bagdadi kormányból tiltakozásul a megszállók kivonására vonatkozó ütemterv hiánya ellen, nyilvánosságra került, hogy immár 18 ezer irakit tartanak fogva az amerikaiak az országban.

Hírösszefoglaló
2007. 04. 16. 23:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Muktada asz-Szadr radikális síita hitszónok és milíciavezető mozgalma utasította tegnap az iraki kormányban tárcát vezető politikusait, hogy lépjenek ki a kabinetből, így követelve, hogy állítsanak föl menetrendet az amerikai és más külföldi erőknek az országból való kivonására. Naszar ar-Rubaje, a mozgalom parlamenti frakciójának vezetője sajtóértekezletén asz-Szadr közleményét felolvasva bejelentette: a miniszterek a nap folyamán elhagyják a kormányt, „abban a reményben, hogy helyüket olyan független politikusoknak adják, akik a nép akaratát képviselik”. A közlemény szerint Iraknak „a megszállóktól (az Egyesült Államoktól és szövetségeseitől) teljesen független kormányra van szüksége, amely mindent megtesz a nép szolgálatára”. A Mahdi Hadserege nevű milíciát vezető asz-Szadrot felbőszítette az is, hogy az amerikai vezetésű új bagdadi biztonsági műveletben letartóztatták a milícia több tagját. A 275 parlamenti helyből 32-t birtokoló mozgalomnak hat minisztere van Núri al-Máliki 37 tagú kormányában. Valószínűtlen, hogy kilépésük megbuktatná a síita vezetésű nemzeti egységkormányt, de tovább élezheti a feszültséget a koalíciós partnerek között, és a kormány veszít parlamenti többségéből.
Közben Muktada asz-Szadr mintegy 3000 híve tüntetett a dél-iraki Bászrában, a tartományi kormányzó leváltását követelve. A tömeg néhány óra múltán békésen feloszlott, jóllehet néhány tiltakozó magával hozta könnyűfegyverét, és a helyi lakosság nagyon tartott attól, hogy a megmozdulás súlyosabb konfliktussá fajulhat a különböző síita pártok között.
Közben nyilvánosságra került, hogy az iraki fővárosban 628 ember – köztük 521 civil – vesztette életét, és közel 1500 sebesült meg különféle erőszakos cselekmények következtében az utóbbi két hónapban, amióta csak tart az amerikaiak vezette biztonsági offenzíva. Az As-Sark al-Auszat című, Londonban megjelenő arab lap egy iraki tábornokot idézve azt írta: ugyanezen két hónap alatt 5215 embert tartóztattak le, akik közül több mint kétezret már előzőleg is köröztek. Az iraki helyzetet szemléltető szomorú statisztikát vasárnap a Washington Post közölt: eszerint az Egyesült Államok két börtönben immár 18 ezer iraki tart fogva. A hivatalos közlemények szerint nem hadifogolynak tekintik őket, hanem olyan fogva tartottaknak, akik „az elfogásukkor rendelkezésre álló hírszerzési adatok szerint” fenyegetést jelentenek a biztonságra nézve.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.