Hazakerült Ramszesz hajtincse

Hírösszefoglaló
2007. 04. 11. 23:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Újra kiállítják Egyiptomban II. Ramszesz fáraó hajtincsét, amelyet több mint harminc éve lopott el egy tudós. A múlt héten hazakerült ereklyét hamarosan a kairói egyiptomi múzeumban mutatják be a nagyközönségnek – írta a BBC. A hajtincs eltűnésének és megtalálásának körülményei regénybe illőek. A fáraó múmiája egyetlenegyszer hagyta el Egyiptom földjét: 1976-ban. Ekkor szállították a franciaországi Grenoble-ba, hogy kiderítsék, vajon mi okozta a szövetek gyors rongálódását. A vizsgálatok megerősítették, hogy az ősi állam uralkodója 172 centi magas lehetett és nyolcvanévesen halt meg. A tudósok mintákat vettek a maradványokból, de azokat szigorúan tilos volt megőrizni. Az elemzés végül egy ritka fajtájú gombát mutatott ki, amelyet 1977-ben gammasugarakkal pusztítottak el.
Mint arról beszámoltunk, harminc évvel később, tavaly novemberben a francia rendőrség figyelmes lett egy internetes honlapra. Ezen kétezer euróért (félmillió forint) megvételre kínálták a Krisztus előtt 1279–1213 között uralkodott fáraó hajtincseit, a balzsamozásához használt gyanta-, illetve pólyadarabokat, és az eredetiségüket igazoló iratokat. A honlap tulajdonosánál, Jean-Michel Diebolt-nál házkutatást tartott a grenoble-i rendőrség, s miután előkerültek a relikviák, őrizetbe vették a férfit. Diebolt állítása szerint az ereklye az apjától került hozzá, aki harminc éve tagja volt annak a tudóscsoportnak, amely Grenoble-ban elemezte a fáraó maradványait. Az egyiptomi régészeti hivatal munkatársai múlt héten utaztak Franciaországba, ahol megállapították a leletek eredetiségét.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.