Habár az eddigi zuhanórepülésszerű pályáról letért a magyar államháztartás, de a közeljövőben az infláció tetőzésére, 3 százalékos reálbércsökkenésre, gyenge belföldi keresletre és felfelé kúszó külföldi adósságállományra számíthatunk – derül ki az ICEG (International Center for Economic Growth) független kutatóintézet tegnap kiadott első negyedéves gazdasági előrejelzéséből. A tanulmány szerint az exportvezérelt hazai gazdaság 2008-tól növekvő kockázatoknak van kitéve, mivel a világgazdaság fejlődési üteme lelassul, s emelkedhetnek az olajárak is.
A gazdaságkutató intézet szerint idén a lakossági fogyasztásban viszszaesés következik be, és a beruházások üteme továbbra is lassuló tendenciát mutat majd. A megszorító intézkedések a gazdaság növekedésére negatív hatással lesznek 2007-ben, a belföldi kereslet növekedésére pedig csak jövőre számíthatunk. A fogyasztói árak emelkedése áprilisban éri el a tetőpontját, erőteljesebb inflációs csökkenés csupán szeptembertől várható.
Az ICEG jelentése kiemeli, hogy az államháztartás helyzetének javulása elsősorban az adóbevételek növekedésétől várható, ugyanakkor az állami kiadások csökkentése eddig csekély mértékű volt. – A jövő évi hiánycél teljesítéséhez lényegében a költségvetés kiadási oldalán kellene a GDP 2,5 százalékára rúgó lefaragást elérni – olvasható az anyagban, amely leszögezi, hogy ez gyakorlatilag lehetetlen a tervezett átalakítások maradéktalan teljesítése nélkül. Az ICEG úgy véli, „jelentős annak a kockázata, hogy a tervezett reformok nem mind, vagy csak megváltozott tartalommal tudnak életbe lépni”.
A tanulmány szerint a hazai gazdaság bruttó külföldi adósságállománya 2006 végére a GDP-hez mérten 90 százalékosra növekedett, és valószínűleg ezen a szinten marad. Összességében a magyar államadósság emelkedő tendenciát mutat: a 2005-ös GDP-arányos 61 százalékról 2008-ra 72,5 százalékra ugrik.

Ferenc pápát gyászolja az ország – képeken a Szent István Bazilikában tartott szentmise