Kinek áll érdekében a vasút szétverése?

A kormányzati tervek szerint újabb vasúti szárnyvonalakon „szünetelteti” az utasszállítást a MÁV, miközben a fővonalakon is ritkítanák a járatokat. A második Gyurcsány-kormány lázas takarékoskodásának levét már nem csak a kis vidéki településeken élő lakosság issza meg: visszavonhatatlanul háttérbe szorulhat Magyarországon a környezetbarát kötött pályás közlekedés. A kérdés csak az, mely körök érdekében szövődnek a vasút szétverését célzó tervek? Egy biztos: a leépítéssel jelentős többletmegrendelésekhez juthatnak a privatizáció előtt álló Volán-társaságok. Azokra pedig, akik inkább az autót választják, a kormány alighanem úgy tekint: egy gonddal kevesebb.

Bodacz Péter
2007. 04. 24. 23:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Pár hete ismét felröppent a közelmúltból már ismert és emlékezetes hír: újabb szárnyvonalakon szünetelteti a Magyar Államvasutak az utasszállítást 2008-tól. Az elmúlt hónapokban kiderült, hogy a MÁV további, közel hetven vonalán nem tudja finanszírozni a személyszállítást; a mostani menetrend fenntartásához 41 milliárd forint hiányzik. A kiszivárogtatott elképzelések két alapvető csoportra oszthatók: a MÁV Start Zrt. (az állami vasút július elején magalakuló személyszállító cége) a költségvetés és a konvergenciaprogram kereteit meghaladó támogatással közlekedteti majd vonatait. A megszabott finanszírozási keretekbe szorítható változatok szerint viszont a tizennégy szárnyvonalon decemberben elrendelt forgalomszüneteltetést a vasútvonalak mintegy felére ki kellene terjeszteni. Az utóbbi forgatókönyv valamilyen – a tapasztalatok szerint nem túl kíméletes – változatának elfogadása valószínűsíthető, a Gazdasági és Közlekedési Minisztérium (GKM) ugyanis korábban egyértelművé tette: a MÁV jövő évi menetrendjének egyeztetésekor arra fordítanak figyelmet, hogy a konvergenciaprogramban rendelkezésre álló költségvetési keretek között szülessen megoldás.
A kiadáscsökkentő intézkedéseket azzal tennék teljessé, hogy a MÁV megmaradó hálózatán is ritkábban közlekednének a személyvonatok. De előbb újabb drasztikus áremelés lép életbe májustól: a vasúti közlekedés tizenhét, míg a Volán tarifái négy százalékkal drágulnak. A MÁV és a Volán szolgáltatásának árai tehát fej fej mellett lesznek, így az új tarifákkal is a lényegesen környezetszennyezőbb közúti közlekedésre ösztönzik a lakosságot.
Heinczinger István, a vasúttársaság vezérigazgatója egy hétfői háttérbeszélgetésen ugyanakkor azt közölte: 2008-tól csak (!) valamivel több mint tíz szárnyvonal megszüntetése várható. Szavai szerint arra kaptak megbízást, hogy szélsőséges finanszírozási esetek hatását vizsgálják.
Egyértelmű üzenet
A vasúti közlekedést támogató civil közvélemény köreiben komoly indulatokat korbácsoltak a kormányzati tervek, a szaktárca képviselői viszont a rosszindulatú, hozzá nem értő sajtó híreszteléseiről, pánikkeltésről beszéltek. Szakértő valóban nem lehet mindenki, viszont a legnagyobb jó szándékkal összegezve az eddigi ismereteket, néhány következtetés így is levonható. Egyrészt, ha a jelenlegi – többé-kevésbé utasbarát – menetrend fenntartásához 41 milliárd forint hiányzik, a GKM pedig nem tud vagy nem akar a zsebébe nyúlni, akkor járatok szűnhetnek meg. Másrészt ha járatok szűnnek meg, az utazóközönség kénytelen közúton közlekedni. Használhatja autóját (ha van, és tud bele tankolni), vagy utazhat a Volán járataival, ami egyébiránt törvény által kötelezett a MÁV mindenkori szolgáltatásának és menetrendjének kiegészítésére. Harmadrészt: a megnövekvő közúti közösségi közlekedésnek köszönhetően fölértékelődnek a privatizálásra szánt Volán-társaságok, ha az addig vonattal közlekedők autóba ülnek, az üzemanyag-forgalmazók biztosan több benzint, gázolajat tudnak értékesíteni. Negyedrészt pedig ha mindez megvalósul, számos térségben tovább romlanak az infrastrukturális feltételek (az iskola, a posta után megszűnik a vasút is), amiért közúton nehezen megközelíthető települések néptelenedhetnek el. Megnövekszik a károsanyag-kibocsátás, ami a környezet- és egészségkárosodáshoz vezet, és nem utolsósorban jóval több forgalmi dugóval, balesettel is számolhatunk. Ugyanakkor megspóroltunk (?) néhány milliárd forintot.
Vészharangot kongatnak
A szárnyvonalak tervezett felszámolásának hírére érzékenyen reagált a közvélemény: számos civil szervezet hallatja hangját, míg egy lakossági panasz kapcsán Lenkovics Barnabás, az állampolgári jogok országgyűlési biztosa állásfoglalásában egyenesen alkotmánysértőnek nevezte az úgynevezett közlekedési reform ezen részét. Az ombudsman szerint a GKM az alkotmányban deklarált közlekedési szabadsághoz (szabad mozgáshoz) és a diszkrimináció tilalmához kapcsolódó joggal öszszefüggésben visszásságot idézett elő. Ugyanakkor a szárnyvonalak megszüntetésével kapcsolatosan az állam alkotmányos kötelezettségét nemcsak elhanyagolja, hanem épp az ellenkezőjét teszi: határozottan növeli az esélyegyenlőtlenséget – állapította meg Lenkovics.
A Levegő Munkacsoport néhány nappal ezelőtt, a Föld napján kongatta a vészharangot. Lukács András, a szervezet elnöke ekkor úgy fogalmazott: nemcsak Nyugat-Európában, hanem már Romániában is felismerték, hogy bezárás helyett inkább fejleszteni kell a szárnyvonalakat, mert ezzel el lehet érni, hogy az emberek ne autóba üljenek, hanem a vasutat használják. Ugyanitt emelt szót Katona Kálmán, az Országgyűlés környezetvédelmi bizottságának MDF-es elnöke is, aki szerint az árpolitikának a környezetbarát módokat kell támogatnia: elsősorban a vasutat. Ehelyett a közösségi közlekedés díjának emelése, valamint a vasútvonalak bezárása, a szolgáltatások szűkítése rendkívüli mértékben ösztönzi az egyéni gépjármű-közlekedést.
Olajos, közutas csapat
Nem ördögtől való, ha lobbiérdekeket sejtünk a szaktárca döntései mögött, hiszen 2002 óta a MÁV felső vezetésében több olyan ember ül, aki korábban más – nem kötött pályás – közlekedési területen dolgozott, de legalábbis nem vérbeli vasutas. Így talán jobban érthető, miért is oly harmonikus a MÁV együttműködése a nyíltan közútpárti minisztériumi vezetéssel a reformokat illetően. 2002 után került a céghez Menrich Péter egykori Volán-vezérigazgató, jelenleg az államvasutak stratégiai igazgatója csakúgy, mint Kugler Flórián, aki a Mol Nyrt. humánpolitikai vezérigazgató-helyettesi székéből érkezett a MÁV azonos posztjára. Bella Balázs, a MÁV-stratégiáért felelős főosztályvezető a Malévtól jött, míg Takács László vezérigazgatói főtanácsadó 2005-ig a brüsszeli követség gépkocsivezetője volt.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.