Nem várható, hogy jelentősebb hatása lehet az aranyrészvények megszűnésének a Mol-, a Magyar Telekom- és az OTP-részvények árfolyamaira az MTI–Eco által tegnap megkérdezett részvénypiaci elemzők szerint.
Sarkadi Szabó Kornél, a Cashline Értékpapír elemzője úgy véli, az állam eddig sem gyakorolta vétójogát. Ugyanakkor az aranyrészvényeken kívül más, adminisztratív eszközökkel is képes beleszólni a cégek tevékenységébe – tette hozzá. Herczenik Ákos, a Raiffeisen Bank elemzője szerint sem befolyásolja jelentősen az árfolyamokat az aranyrészvény megszűnése, mint mondta, lehet ugyan átmeneti pozitív hatása, de a lépés nem okozott meglepetést a piacon. Az a véleménye, az érintett cégeket érintő felvásárlási spekulációra csak évek múlva lehet reálisan számítani. Tapaszti Attila, a Takarékbank elemzője is arra számít, hogy nem hoz markáns változást az Országgyűlés hétfői döntése. Szerinte rövid távon nem valószínű, hogy befolyásoló tényező lesz, ám hosszabb távon a felvásárlás lehetősége már be van árazva.
Az Országgyűlés hétfőn döntött az államot megillető szavazatelsőbbségi részvény jogintézményének megszüntetéséről. Az úgynevezett aranyrészvény eltörlését uniós jogharmonizációval indokolja a törvény. Az elfogadott jogszabályban felsorolt állami cégek által kibocsátott részvényekhez fűződő elsőbbségi jogok megszűnnek, s a papírok törzsrészvényekké alakulnak át.

Jégeső és villámárvíz: ítéletidő tarolta le a fél országot – videó